Web Sitemize Hoşgeldiniz, 08 Aralık 2019

4. Sınıf Fen Bilimleri Geçmişten Günümüze Ses Teknolojileri Cevapları FenBil Yayınları


Fen Bilimleri 4 Geçmişten Günümüze Aydınlatma ve Ses Teknolojileri Ünitesi Sayfa 129, 130, 131, 132, 133

Serdar’ın rüyasında gördüğü gramafon ne işe yaramaktadır? Günümüzde gramafon yerine hangi aletleri kullanmaktayız? Ses teknolojilerini gelişimi hakkında neler biliyoruz? Arkadaşlarımızla tartışalım.

Gramofon ile ses ve müzik kayıtı veya dinleme olanakları sağlanmaktadır. Günümüzde gramafon yerine müzik çalar, telefon, bilgisayar gibi aletler kullanmaktayız.

Şiddetli ses üreten teknolojik araçların olumlu ve olumsuz etkilerini araştırınız. Araştırmanızı resim ve fotoğraflarla destekleyerek sınıf arkadaşlarınıza bir sunum hazırlayınız.

Kalabalık bir kitleye hitap ederken kullanılan mikrofon, sesimizin herkes tarafından duyulmasını sağlar. Bu konuşmacının dinlenmesi için önemli bir faktördür. Bir sanatçı için konser verirken sesinin ve müziğinin koca bir alana ulaşmasını sağlar. Mikrofonun sesi iletmesinde en büyük yardımcı hoparlörlerdir. Bunların doğru kullanımı sesin düzeyini belirler. Gerekli ve doğru miktarda kullanıldığında bu cihazlar faydalı kullanılmış olur.

Şiddetli ses üreten araçların olumsuz etkileri ise şu şekildedir;

Depresyon/yalnızlaşma isteği
Sinirli ve asabi ruh hali
Kaygı/tedirginlik
Kulak rahatsızlıkları
Aşırı tepki ve saldırganlık
Korku
Yorgunluk
Beyin aktivitesinin bozulması
Konsantrasyon bozukluğu
Baş dönmesi gibi birçok olumsuzluğa sebep olmaktadır.

Öğrenmeden Geçmeyelim

1. Aşağıdaki araçlardan hangisi ya da hangileri ses şiddetini artırmaya yarayan araçlardır? İşaretleyelim.

2. İşaretlediğimiz ses yükselticilerin olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir?

Ses yükselticilerin olumlu etkisi,  sesimizin uzun mesafelere yayılmasını sağlamaktır. Olumsuz etkileri ise, baş ağrısı, baş dönmesi, stres gibi sorunlara neden olmasıdır.

3. Figen, aşağıdaki ses kayıt cihazlarını numaralandırarak geçmişten günümüze sıralamak istiyor. Buna göre Figen, kutucukları nasıl numaralandırmalıdır?BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.