Web Sitemize Hoşgeldiniz, 11 Aralık 2019

4. Sınıf Fen Bilimleri Mikroskobik Canlıları Tanıyalım Cevapları FenBil Yayınları


Fen Bilimleri 4 Mikroskobik Canlılar ve Çevremiz Ünitesi Sayfa 144, 145, 146, 147

Aşağıdaki resmi inceleyelim.

Resimde hangi canlılar bulunmaktadır? Bu canlıların büyüklükleri aynı mıdır? Resimde gözümüzle göremediğimiz canlılar da olabilir mi? Arkadaşlarımızla tartışalım.
Resimde ördek, sincap, tavşan, kurbağa ve daha birçok canlı bulunmaktadır. Resimde göremediğimiz canlılar da olabilir.

Mikroskobun geçmişten günümüze gelişimini araştırınız. Araştırmanızı resim ve fotoğraflarla destekleyerek sınıf arkadaşlarınıza bir sunum hazırlayınız.

Mikroskobu, ilk önce Hollandalı Zacharias Janssen’in, 1590 olaylarında bir teleskobu tadil etmek suretiyle meydana getirdiği kabul edilmektedir. Ancak bu sıralarda başka Hollandalı, Alman, İngiliz ve İtalyan bilginleri de, mercek sistemi tersine çevrilmiş bir teleskobun, cisimleri büyütmek için kullanılabileceğinin farkına varmışlardır.

Nitekim dünyanın güneş etrafında döndüğünü açıkladığı için, engizisyon işkencesine tabi tutulan ve dünyayı güneş etrafında döndüğünü iddia etmekten vazgeçmesi şartıyla Papa tarafından serbest bırakılan meşhur İtalyan bilgini Galilei Galileo (1564-1642) iki mercek kullanarak bazı tecrübelerde bulunmuştu. Bugünkü mikroskobun ana prensiplerini ise 17. asırda Hollandalı Anton van Leeuwenhoek ve İngiliz Robert Hooke bulmuşlardır.

Buzdolabına konulmayan sütün ve uzun süre dışarıda kalan ekmeğin bozulmasının nedeni ne olabilir? Arkadaşlarımızla tartışalım.
Buzdolabına konulmayan sütün ve uzun süre dışarıda kalan ekmeğin bozulmasının nedeni, mantarların kendi besinlerini kendilerinin üretememesi ve bu ihtiyaçlarını karşılamak için buldukları tüm besin maddelerine ve nemli eşyalara saldırması durumudur.

Öğrenmeden Geçmeyelim

1. Elif, bahçedeki süs havuzundan aldığı kirli su örneğini mikroskopta incelemiştir.

a) Elif mikroskopta ne gözlemlemiş olabilir? Yazalım.
Suda bulunan mikroskobik canlıları incelemiş olabilir.

b) Başka hangi örnekleri mikroskopta incelerse gözle görülmeyen canlı varlıkları gözlemleyebilir?
Soğan, çürümüş elma gibi örneklerle gözle görülmeyen canlı varlıkları gözlemleyebiliriz.

2. Mikroskobik canlıların olumlu ve olumsuz etkilerine birer örnek verelim.

Sütten yoğurt yapılması olumlu; Verem, tifo, kolera, tetanoz, ve sıtma gibi hastalıklara neden olmaları ise olumsuz etkilerine örnektir.BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

  1. osman dedi ki:

    ben. şimdiki açacağını. metni. çok neceğim

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.