Web Sitemize Hoşgeldiniz, 28 Şubat 2020

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Hak ve Özgürlüklerin Kullanılması Cevapları


Bu Sayfada 4. Sınıf İnsan Hakları ve Demokrasi Doğuştan Gelen Haklarımız Metni Sayfa 30-31 Cevaplarını Paylaştık.

Hak ve Özgürlüklerin Kullanılması METNİ CEVAPLARI

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Sayfa 30 Cevabı

Hazırlık Çalışmaları

“Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) verilerine göre, dünya genelinde 5-14 yaşlarında iki yüz milyondan fazla çocuk işçi bulunmaktadır.” www.ilo.org

1. Sizce bu çocukların hangi hakları ihlal edilmektedir? Tartışınız.
Cevap: Oyun oynama, eğitim hakkından faydalanma, sağlık hizmetlerinden yararlanma, beslenme ve barınma hakları ihlal edilmektedir.

2. Çevrenizde haklarından mahrum kalan çocuklar olduğunu düşünüyor musunuz? Niçin?
Cevap: Evet düşünüyorum. Bazen sokaklarda bulunan çöp konteynırlarından karton, pet şişe gibi maddeleri toplayan çocukları görüyorum. Bu çocuklar çoğu haklarından yararlanamıyor. Onlar için çok üzülüyorum.


Aşağıdaki resimleri inceleyerek çocukların hangi haklarını kullandıklarını ve kullanamadıklarını yazınız.

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Sayfa 31 Cevabı

Bedensel, zihinsel, ruhsal ve ahlaki gelişimini sağlayacak bir hayat seviyesinde yaşama hakkını kullanamayan çocuklar ne gibi sorunlarla karşılaşabilir? Tartışınız.

Cevap: Bedensel, zihinsel, ruhsal ve ahlaki gelişimlerini sağlayacak bir hayat seviyesinde olmayan çocuklar sosyalleşme konusunda sıkıntılar yaşar. İnsanlarla iletişim kurma, eğitim, oyun oynama haklarını kullanma konularında sorunlar yaşarlar.


Değerlendirme Çalışmaları

Oyun hakkını kullanabilen ve kullanamayan çocukların yaşantılarını karşılaştıran bir yazı yazınız. Bu yazıyı sınıf panosunda sergileyiniz.

Cevap: Oyun haklarını kullanabilen çocukların öz güvenleri yüksek olur. Oyun oynayan çocuklar kolayca sosyalleşebilir ve insanlarla iletişim kurma konusunda sıkıntılar yaşamazlar.

Oyun haklarını kullanmayan çocukların öz güvenleri daha az olur. İnsanlarla iletişim kurma konusunda sıkıntılar yaşar, içe kapanık bir yaşam sürerler. Bu durum da onları toplumdan uzaklaştırır.


Sonraki Konuya Hazırlık

Çeşitli nedenlerle ülkelerini terk etmek zorunda kalan ve başka ülkelere sığınan insanlarla ilgili gazete haberleri toplayınız.

Cevap:BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.