Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz, 16 Ekim 2019

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi MEB Yayınları Sayfa 50 CevaplarıŞimdiki Yazımızda “5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi MEB Yayınları Sayfa 50 Cevapları”  Konusundan Bahsedeceğiz

5. Sınıf Ders Kitabı Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi MEB Yayınları Sayfa 50  

Osmanlı’da Bir Ramazan Geleneği

Esnaftan veresiye alışveriş yapanların borçlarının yazıldığı deftere veresiye defteri denir. Osmanlı döneminde Ramazan günlerinde pek çok zengin, hiç tanımadığı semtlerde bakkal, manav dükkânlarına gider, esnaftan veresiye defterlerini çıkarmalarını isterlerdi. Defterin sayfalarının rastgele bir bölümünün borçlarını hesaplattırdıktan sonra o sayfaları yırtar ve o kimselerin borçlarını öderlerdi. Dükkân sahibine “Bu borçları silin! Allah kabul etsin!” diyerek, kendilerini tanıtmadan oradan ayrılırlardı. Bu şekilde borcu ödenen kişi, borcunu ödeyenin kim olduğunu bilmez; borcu sildiren kişi de kimi borçtan kurtardığını bilmezdi. (Bu kitap için yazılmıştır.)

Yukarıda anlatılanlardan hareketle “borç sildirme” geleneğinin niçin ortaya çıktığını düşününüz.
Cevap: Ramazan ayında yapılan iyiliklere kat kat mükafat verilmesi, Ramazan ayının yardımlaşma ayı olması, İslam’ın yardımlaşmaya önem vermesi ve Müslüman’ın sıkıntılarını gidermenin güzel bir davranış olmasından ötürü bu gelenek ortaya çıkmış olabilir.

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Cevapları için Tıklayın!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.