Web Sitemize Hoşgeldiniz, 08 Aralık 2019

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık “Bilim İnsanlarının Ortak Özellikleri” Cevapları


Şimdiki Yazımızda “5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık “Bilim İnsanlarının Ortak Özellikleri” Cevapları Sayfa 106, 107, 108, 109  Konusundan Bahsedeceğiz

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Sayfa 106 

Hazırlık Çalışması

Hangi bilim insanlarının isimlerini biliyorsunuz? Bu bilim insanlarının yaptığı çalışmaların insanlığa katkıları nelerdir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız

Tohomas Edison ve Alexandera Graham Bell’i biliyorum.

Thomas Edison: Ampulü bulmuştur.
Alexandera Graham Bell: Telefonu icat etmiştir.

Özlü Sözleri Yorumlayalım

Aşağıdaki söz size neler çağrıştırmaktadır? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

“İhtiyaç, bütün icatların anasıdır.”

Bir icadın ortaya çıkabilmesi için o icadı ortaya çıkaracak sebepler gereklidir. Bu sebeplere ihtiyaç diyebiliriz. İhtiyaç varsa icatlar yapılır. Ancak, bir şeye ihtiyaç duyulmuyorsa o ihtiyacı karşılayacak icatlar da yapılmaz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Sayfa 107 

Araştıralım Paylaşalım

Buluş yapan kişilerden veya bilim insanlarından birinin hayatını araştırınız. Araştırdığınız kişinin özelliklerinin neler olduğunu defterinize yazınız. Birbirinden farklı dönemlerde buluş yapan kişilerin veya bilim insanlarının ortak özelliklerini belirlemeye çalışınız. Araştırma sonucunda elde ettiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.

Bilim İnsanlarından Biruni’nin Hayatı

Ebu Reyhan Muhammad bin Ahmed el-Biruni, 973 yılında bugünün Özbekistan’ı sayılan Harezm’de doğdu. Bilim konuları ile ilgili ilk eğitimini bölgenin hükümdar ailesinden olan Ebu Nasr Mansur’dan edindi. Müslüman hükümdarlarından Gazneli Mahmut Hindistan’a yaptığı seyahatlerde El-Biruni’yi yanında götürdü.

El-Biruni, 1017-1030 yılları arasında Hindistan’da yaşadı ve bu dönemde meşhur kitabı Kitab’üt-Tahkik Ma li’l-Hind’i yazdı. Yunan filozoflarından Aristo, Arşimet ve Demokritus’un çalışmalarından etkilenen El-Biruni, bilimsel çalışmalarına 17 yaşında başladı. Güneşin yüksekliği ve şehrin boylamını hesapladı. El-Biruni, astronomi ve coğrafya ölçümleri için birçok alet geliştirdi. Ne yazık ki geliştirdiği ölçme aletlerinin birçoğu zaman içerisinde kayboldu. Sadece piknometre, mekanik usturlap ve bazı harita projeksiyonları günümüze kadar ulaşan ölçme araçları oldu.

Newton’dan 700 sene önce, Netwon’un matematiksel olarak ispatladığı yer çekimi kuramı üzerine ilk fikirleri El-Biruni ileri sürdü. Buna benzer birçok keşifte bulunan Biruni, 1048 yılında vefat etti.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Sayfa 109 

Düşünelim Tartışalım

Okuduklarınızdan yararlanarak aşağıdaki sorunun cevabını defterinize yazınız. Yazdıklarınızı sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

Albert Einstein, Isaac Newton ve Prof. Dr. Aziz Sancar’ın ortak özellikleri nelerdir?
Cevap: Yeniliklere açık, kararlı, sabırlı, ümitli, çalışkan, zeki ve planlı çalışmaları ortak özelliklerindendir.

Sıra Sizde

Aşağıda verilen özellikleri inceleyiniz. Buluş yapanlara ve bilim insanlarına ait olan ortak özellikleri tespit ederek işaretleyiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları İçin Tıklayın!BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Gerizelı mısın 107. Sayfadaki soruyu. Yazmısız cevabını da yazmamısın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.