Web Sitemize Hoşgeldiniz, 04 Haziran 2020

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık “Bilinçli Tüketici” Cevapları


Şimdiki Yazımızda “5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık “Bilinçli Tüketici” Cevapları Sayfa 144, 145, 146, 147, 148  Konusundan Bahsedeceğiz

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Sayfa 144  

Hazırlık Çalışması

Ailenizle gıda alışverişine gittiğinizde satın aldığınız ürünlerde nelere dikkat edersiniz? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Ürünlerin son tüketim tarihinin geçmemesine, ambalajlarının yırtık olmamasına ve TSE damgası olmasına dikkat ederim.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Sayfa 145  

Düşünelim Tartışalım

Filiz Hanım ve oğlu Mehmet arasında geçen diyalogla ilgili aşağıdaki soruları cevaplayınız. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Alışverişe çıkmadan önce ihtiyaç listesi hazırlamanın başka ne gibi avantajları olabilir? Sizin de aile büyükleriniz alışverişe çıkmadan önce ihtiyaç listesi hazırlıyor mu?
Cevap:

Zaman kaybının önüne geçilir.
Bütçe açığı oluşmasının önüne geçilir.
Düzenli bir alışveriş ortamı sağlanır.
İhtiyaçların ve isteklerin arasındaki farklar ortaya çıkar.
İhtiyaç öncelikli olarak bir alışveriş yapılmıştır.
Alışverişin idaresi daha kolay olur.

Bilinçli tüketici kavramını daha önce duydunuz mu? Sizce bilinçli tüketiciler alışveriş esnasında nasıl davranır?
Cevap: Evet, duydum. Bilinçli tüketici aldığı ürünün üretim ve son kullanma tarihine dikkat eder. Fatura veya garanti belgesine dikkat eder. Aldığı ürünün kalitesine ve fiyatına dikkat eder. Paketinin açık olup olmayışına dikkat eder. TSE damgası olup olmadığına dikkat eder.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Sayfa 148  

Sıra Sizde

Aşağıda, satın alınan ürünlerle ilgili çeşitli durumlar verilmiştir. Öğrendiklerinizden yararlanarak bilinçli bir tüketicinin yapması gerekenleri defterinize yazınız.

1. Hatice Hanım satın aldığı bilgisayarı kutusundan çıkardığında ekranının kırık olduğunu görmüştür. Hatice Hanım’ın yerinde olsaydınız ne yapardınız?
Cevap: Bilgisayarı aldığım yerle iletişime geçer ve iade işleminin gerçekleşmesini isterdim.

2. Yasemin, okuldan eve geldiğinde annesinin kapıdan satış yöntemiyle ütü satın aldığını öğrenmiştir. Ancak annesi ütüyü aldığına pişman olmuştur. Yasemin’in yerinde olsaydınız ne yapardınız?
Cevap: Eğer ürünün faturası varsa ,ürünü aldığımız yerle iletişime geçer ve mağduriyetimizin giderilmesini isterdim. Ancak, herhangi bir fatura yoksa anneme bir daha böyle bir alışverişte bulunmaması gerektiğini söylerdim.

3. Serkan Bey’in aldığı televizyon 6 ay sonra arızalanmıştır. Bunun üzerine Serkan Bey garanti belgesi ve faturayla birlikte ürünü satın aldığı yere gitmiştir. Ancak satıcı Serkan Bey’in sorunuyla ilgilenmemiştir. Serkan Bey’in yerinde olsaydınız ne yapardınız?
Cevap: Tüketici Hakem Heyetine başvurur ve mağduriyetimin giderilmesini talep ederdim.

4. Hakan Bey marketten etiket fiyatı 8 TL olan peynirden almıştır. Marketten aldığı fişi kontrol ettiğinde peynirin fiyatının fişte 10 TL yazdığını görmüştür. Hakan Bey’in yerinde olsaydınız ne yapardınız?
Cevap: Ben olsam markete gider, market çalışanlarına hata yaptıklarını ve hatalarını düzeltmelerini söylerdim.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları İçin Tıklayın!BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

  1. tubağ. Akarca. dedi ki:

    Çook güzel site bu

  2. tubağ dedi ki:

    Ben busiteyi çook beyendim bütün istediğim var bunuyapan siteye çook teşekkür ediyom?❤

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.