Web Sitemize Hoşgeldiniz, 28 Şubat 2020

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık “Çevremizdeki Güzellikler” Cevapları


Şimdiki Yazımızda “5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık “Çevremizdeki Güzellikler” Cevapları Sayfa 40, 41, 42, 43, 44″  Konusundan Bahsedeceğiz

Çevrenizdeki doğal güzelliklerden hangilerini biliyorsunuz? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Çevremizdeki doğal güzelliklerden ormanları, mağaraları, dereleri biliyorum.

Kendinizi bir turist rehberi olarak düşününüz. Sizden çevrenizi turistlere tanıtmanız isteniyor. Çevrenizde yer alan doğal varlık, tarihî mekân, nesne ve eserleri araştırınız. Araştırma sonucunda elde ettiğiniz bilgilerle bir poster çalışması hazırlayınız. Hazırladığınız çalışmayı sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.
Bu soruya yaşadığınız çevrede bulunan doğal güzelliklere göre cevap vermelisiniz. Örnek:

Peri Bacaları

Peri Bacaları, İç Anadolu Bölgesinde, Kapadokya bölgesi içerisinde ilginç yeryüzü oluşumlarına verilen isimdir. Kapadokya dediğimiz bölge Aksaray, Nevşehir, Niğde, Kırşehir ve Kayseri illerini kapsıyor. Bu sınırların arasında Avanos, Ürgüp, Göreme, Uçhisar ve Ihlara çevresi ‘Kayalık Kapadokya Bölgesi’ olarak biliniyor.

Yöredeki volkanlardan püsküren lav ve küllerin çukur alanları doldurarak kalın bir tabaka oluşturması sonucu ortaya çıkmıştır. Bu tüf alanlarından biri Ürgüp, öteki Aksaray yakınındaki Selime Köyü’ndedir.

Tüf yığınlarının zaman içinde aşınması ile yarattığı ilginç görünümlere yöre halkınca “Peri Bacaları” adı verilmiştir. 20 ile 30 metre yüksekliğindeki peri bacalarında aşınma, su ve rüzgar gücü ile oluşmaktadır. Tüf tabakaları arasında andezit ve bazalt kayalarının aşınıma olan direnci, bu farklı oluşumların ortada kalmasını sağlar. (Alıntıdır)

Çevrenizdeki doğal varlık, tarihî mekân, tarihî eser ve tarihî nesnelere örnekler veriniz. Defterinize örnekler yazınız.
Çevrede doğal güzelliklerden, ormanlar, göller ve mağaraları biliyorum.
Tarihi mekanlardan ise, hanları, hamamları ve müzeleri biliyorum.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları İçin Tıklayın!BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.