Web Sitemize Hoşgeldiniz, 15 Aralık 2019

6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları “Lider Türkiye” Cevapları


Şimdiki Yazımızda 6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları “Lider Türkiye” Cevapları  Sayfa 232, 233, 234, 235″ Konusundan Bahsedeceğiz

6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 232  

Petrus Gyllius (Petrus Gilius) İstanbul için “İki denizi ve iki dünyayı tek anahtarla açmaktadır” sözüyle İstanbul’un hangi özelliğine vurgu yapmıştır?
Cevap: İstanbul’un Asya ile Avrupa Kıtalarını birbirine bağlayan bir köprü görevi görmesine vurgu yapmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün aşağıdaki sözlerini okuyunuz. Anlatılmak istenen düşünceyi arkadaşlarınızla tartışınız.

“En uzakta sandığımız bir olayın bize birgün dokunmayacağını bilemeyiz. Dünyanın herhangi bir yerinde rahatsızlık varsa ‘Bana ne!’ dememeliyiz. Böyle bir rahatsızlık varsa tıpkı kendi aramızda olmuş gibi onunla ilgilenmeliyiz. Olay ne kadar uzak olursa olsun bu ilkeden şaşmamak gerekir. İşte bu düşünüş; insanları, ulusları ve hükûmetleri bencillikten kurtarır.” Mustafa Kemal Atatürk (www.tsk.tr/uluslararasiilişkiler/Barisidestekleme)

Cevap: Ülkemizin dışında yaşanan olaylara karşı kayıtsız kalmamalı ve o olayların bir gün bizim de başımıza gelebileceğini düşünerek hareket etmeliyiz.

Sıra Sizde

Aşağıdaki görselleri inceleyiniz. Görsellerin altındaki soruların cevaplarını boş bırakılan yere yazınız.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 234  

İslam İş Birliği Teşkilatının Türkiye’nin çağrısıyla toplanarak Kudüs’e yönelik karar almasını Türkiye’nin ululaslararası rolleri açısından değerlendiriniz?
Cevap:
Türkiye, uluslararası platformda itibar sahibi, ağırlığı ve söz sahibi olan bir ülkedir. Eğer böyle olmasaydı teşkilat, Türkiye’nin çağrısını dikkate almazdı.

Sıra Sizde

Aşağıda verilen Genel Ağ haberlerinde Türkiye’nin hangi alanlarda uluslararası roller üstlendiğini haberin altında yer alan boşluklara yazın.

Dünya Barışı Denilince Türk Askerinin Kapısı Çalınıyor Türkiye barışa katkı sağlamak için binlerce askeriyle dünyanın dört bir yanında görev yapıyor. NATO harekâtlarında aktif görev alan Türk Silahlı Kuvvetleri hâlen Bosna Hersek, Kosova, Afganistan, Lübnan ile Somali’de ve Akdeniz’de gerçekleştirilen barışı destekleme çabalarına katkı sağlıyor.33 (Genel Ağ haberinden düzenlenmiştir.)
Cevap: Türkiye, dünyada barışın sağlanması adına roller üstlenmiş ve bu roller doğrultusunda çalışmalar yapmıştır.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 235  

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları İçin Tıklayın!BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.