Web Sitemize Hoşgeldiniz, 18 Ekim 2019

6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları “Yöneticilerimiz ve Biz” CevaplarıŞimdiki Yazımızda 6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları “Yöneticilerimiz ve Biz” Cevapları  Sayfa 196, 197, 198, 199″ Konusundan Bahsedeceğiz

6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 196 

Okul idarecilerinizin sınıfınızla ya da okulunuzla ilgili alınacak herhangi bir kararda sizin düşüncelerinizi sormalarını ister misiniz? Neden?
Cevap: Tabi ki de, sınıfımızla ya da okulumuzla ilgili bir karar alınacağında benim de görüşümün alınmasını isterim. Çünkü, sınıf ve okulumuzda sadece birkaç kişi eğitim görmüyor, yüzlerce kişi eğitip görüyor. Ayrıca, sınıf ve okulumuz ortak kullanım alanlarıdır. Dolayısıyla ben de dahil herkesi ilgilendiren konularda görüşümün alınmasını isterim.

Sınıf başkanlığına ya da okul öğrenci meclisine aday olan arkadaşlarınızın seçim sürecinde yaptıkları hangi çalışmalar siyasi partilerin propaganda çalışmalarına benzetilebilir? Tartışınız.
Cevap: Siyasi parti adayları da, sınıf bankanı ve okul öğrenci meclisi adayları da kendilerini tanıtırlar. Bu bakımdan birbirlerine benzerler.

Bulunduğunuz yerdeki herhangi bir sorunun çözümünde siyasi partilerin nasıl bir rolü olabilir? Tartışınız.
Cevap:Siyasi parti yetkilileri sorunları dile getirirler ve sorunların çözümüne öncülük ederler. Bu şekilde bir rolleri olabilir.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 197 

Yeşilay Derneğine ait aşağıdaki görselden sivil toplum kuruluşlarının hangi özelliklerini tespit edebiliyorsunuz? Tartışınız.


Cevap: İnsanların desteğiyle ayakta durdukları, insanlığa faydalı olmaya alıştıkları ve gönüllülük esasına dayandıklarını tespit edebiliyorum.

Bildiğiniz herhangi bir sivil toplum kuruluşunun yönetimin karar alma sürecinde nasıl bir rolü olabileceğini açıklayınız.
Cevap: Sivil toplum kuruluşları yaptıkları çalışmalarla sorunları dile getirir ve ilgili mercileri harekete geçirirler. Yöneticiler de sivil toplum kuruluşunun beyanlarını göz önünde bulundurup ona göre karar verebilir.

Medyaya yasama, yürütme ve yargıdan sonra dördüncü güç denmesinin nedenleri neler olabilir? Tartışınız.
Cevap: Medyaya yasama, yürütme ve yargıdan sonra dördüncü güç denilmektedir. Çünkü medyanın, insanları kenetleme, haberdar etme, toplumsallaştırma ve her kesime ulaşma gibi özellikleri vardır. Bu durum da medyanın bir güç olduğunu gösterir.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 198 

Okuduğunuz habere göre Emniyet Genel Müdür Yardımcısı medyadan neden destek beklemiş olabilir? Tartışınız.
Cevap:
Medya, kısa sürelerde büyük kitlelere ulaşabilir. Bu nedenle medyadan yardım beklemiş olabilir.

Medya görevini doğru bir şekilde yerine getirmezse yönetimin karar alma süreci nasıl etkilenir? Tartışınız.
Cevap: Medya görevini doğru bir şekilde yerine getirmese yönetimin karar alma süreci uzar veya yanlış kararlar almasına neden olabilir. Bu nedenle medya, görevini doğru bir şekilde yerine getirmelidir.

Kamuoyunun oluşmasında medyanın dışında hangi faktörlerin etkisi olabilir? Tartışınız.
Cevap: Medyanın dışında, sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin de önemli bir etkisi vardır.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 199 

Aşağıdaki metni okuyunuz. Buna göre yönetimin karar alma sürecinde hangi unsurların etkili olduğunu altında verilen boşluklara yazınız.
CevapGörsel ve yazılı medya, sosyal medya ve halkın şikayetleri etkili olmuştur.

Sıra Sizde

Yönetimin karar alma sürecini etkileyen unsurları ve onlarla ilişkili sözcükleri örneğe uygun olarak noktalı yerlere yazınız.

Herhangi bir ilde belediye başkanı olduğunuzu düşünün. Karar alma sürecinde etkili olan unsurlardan en çok hangisi sizin kararlarınızı etkilerdi? Yönetimin karar alma sürecindeki unsurları karşılaştırarak gerekçelerini arkadaşlarınızla tartışınız.
Cevap: Beni en çok medya etkilerdi. Çünkü medya, toplum ve yönetim üzerinde büyük bir etkiye sahiptir ve karar alma sürecini doğrudan etkilemektedir.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları İçin Tıklayın!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

  1. GBH dedi ki:

    Teşekürler çok güzel bir yayın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.