Web Sitemize Hoşgeldiniz, 15 Temmuz 2020

8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Sayfa 21-22-23-24-25 Cevapları Nev Kitap Ders Kitabı


Bu Sayfada 8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Nev Kitap Yayınları Ders Kitabı Sayfa 22-23-24-25 Cevaplarını Paylaştık.

8. Sınıf DKAB  Nev Kitap Ders Kitabı Sayfa 21 Cevabı

Okulda hangi özgürlük ve sorumluluklara sahipsiniz? Listeleyerek arkadaşlarınızla değerlendiriniz.

Cevap:

Okuldaki özgürlüklerim: Ders dinlemek, oyun oynamak, okul faaliyetlerine katılmak.
Okuldaki sorumluluklarım: Derse zamanında gelmek, dersin huzurunu bozmamak, dere hazırlıklı gelmek.

Etkinlik

Allah (c.c) insana yalnızca iyilik veya kötülük yapma yeteneği verseydi, insan sorumlu tutulmasının bir anlamı kalır mıydı? Niçin? Arkadaşlarınızla tartışınız.

Cevap: Allah insana yalnızca iyilik veya kötülük yapma yeteneği verseydi insanın özgür iradesini kullanma gibi bir şey söz konusu olmazdı. İnsan, adeta rüzgarın savurduğu yapraklar gibi olurdu. Böyle bir durumda insan sorumlu tutulamazdı. Bunun için Allah insana bir irade vermiş ve yaptıklarından sorumlu tutulmuştur.

8. Sınıf DKAB  Nev Kitap Ders Kitabı Sayfa 22 Cevabı

Etkinlik

“Kula bela gelmez Hak yazmadıkça
Hak bela vermez kul azmadıkça”

Yukarıdaki halk deyişini, insanın sahip olduğu akıl, irade ve sorumluluk gibi kavramları da göz önünde bulundurarak İslam’ın kader anlayışı açısından arkadaşlarınızla değerlendiriniz.

Cevap: İnsan akıl ve irade sahibidir.  Dolayısıyla sorumlu bir varlıktır. Allah, külli irade sahibidir. İnsan ise cüz-i irade sahibidir. İnsanın kaderini yine kendisi belirler. Bu yüzden her şeyi yapıp ettikten sonra “Allah böyle istemiş, kaderimizde bu varmış” gibi ifadeleri kullanmak yersiz olur. İnsan ne yaparsa veya ne görürse kendi fiillerinden dolayı görür.


Kaderle İlgili Kavramlar

Düşünelim

Halk arasında yaygın olarak kullanılan “Rızkı bu kadarmış.” , “Ecel gelmiş cihana, baş ağrısı bahane.” ve “Herkes nasibini yer” gibi ifade ve deyişler nerelerde ve niçin kullanılır? Sizce bunların kaderle ilişkilendirilmesinin sebebi nedir? Arkadaşlarınızla tartışınız.

Cevap: Bu ifade ve deyişler genellikle ölen kişilerin ardından söylenir ve ölümün kaçınılmaz son ve kaderin bir parçası olduğu vurgulanmak istenir. Bu ifade ve deyişler kaderle ilişkilendirilir. Çünkü, ölümün, doğumun, yaşanılan her şeyin Allah’ın bilgisi ve yaratması dahilinde olduğuna inanılır.


Düşünelim

“Emek olmazsa yemek olmaz.” atasözüyle verilen mesaj nedir? Arkadaşlarınızla konuşunuz.

Cevap: Özenle ve çok çalışmadan bir şey kazanıp meydana getiremeyiz. Yiyip içmek, harcamak ve kısacası yaşayabilmek için haksız bir yolla değil, alın teri dökerek kazanmamız şarttır.

8. Sınıf DKAB  Nev Kitap Ders Kitabı Sayfa 23 Cevabı

Etkinlik

“Alın teri” ve “çalıştığının karşılığını almak” deyimlerini arkadaşlarınızla yorumlayınız.

Cevap: Alın teri, kişinin kendi el emeğiyle emek harcamasıdır. Çalıştığının karşılığını almak ise, verilen emeğin karşılığını veya hakkını almaktır. Her insan alın terinin karşılığını almak ister.

8. Sınıf DKAB  Nev Kitap Ders Kitabı Sayfa 24 Cevabı

Etkinlik

“Kimse kimsenin rızkını yiyemez. Herkes kendi rızkını yer.” sözünü arkadaşlarınızla değerlendiriniz.

Cevap: Varlık sahnesine sürülen her canlının rızkına Allah kefildir. Hiçbir canlı yoktur ki, daha o dünyaya gelmeden rızkı yaratılmış olmasın. Her canlının bir rızkı vardır. Kimse kimsenin rızkını yemesine engel olamaz.


Düşünelim

Halk arasında “Ömrü bu kadarmış, eceli gelmiş.” gibi ifade ve deyişler nerelerde ve hangi anlamlarda kullanılmaktadır? Arkadaşlarınızla konuşunuz.

Cevap: Vefat eden insanların ardından bu ifadeler kullanılır. Bu ifadelerle ölen insanın kendisine tayin edilen süresinin dolduğu ifade edilir.

8. Sınıf DKAB  Nev Kitap Ders Kitabı Sayfa 25 Cevabı

Yukarıdaki “Hırsızı Takip Etmeye Ne Hacet?” hikayede verilmek istenen mesaj nedir? Arkadaşlarınızla belirleyip değerlendiriniz.

Cevap: Her insanın belli bir ömrü vardır. Bu ömrün sonu ise ölümdür. Bu hikayeyle insanların yaşamının ebedi olmadığı ve elbet bir gün sona ereceği mesajı verilmiştir.


Etkinlik

Hayatın sonlu olduğunun bilinmesi insan davranışlarını nasıl etkiler? Arkadaşlarınızla tartışınız.

Cevap: Hayatın sonlu olduğunu bilmek insanda güzel ahlak ve güzel davranışların bulunmasını sağlar. İnsan dünyanın gelip geçici olduğunu bilir ve dünyaya tutsak olmaktan kendini korumaya çalışır. Kötü davranışlardan uzak durur, iyiliklere yönelir. Bu şekilde güzel davranışlar sergiler.BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.