Web Sitemize Hoşgeldiniz, 10 Ağustos 2020

Akraba Evliliklerinin Genetik Açıdan Olası Sonuçlarının Neler Olabileceğini Aşağıda Verilen Bölüme Yazınız.


Bu Sayfada Akraba Evliliklerinin Genetik Açıdan Olası Sonuçlarının Neler Olabileceğini Aşağıda Verilen Bölüme Yazınız. Cevabını Paylaştık.

Akrabalar arasındaki gen benzerliği ve kalıtım benzerliği oranı çok yüksektir. Gen havuzundaki farklılıklar sağlıklı bireylerin hayata gelmesinde daha kalıcı etkiler ortaya koymaktadır. .Gen havuzundaki aynılıklar ise kalıtım açısından hastalıkların daha fazla meydana gelmesine neden olmaktadır. Akraba evliliklerinde kulak, göz, şeker ve orak hücre anemisi hastalığı; kan hastalıkları, zekâ geriliği gibi rahatsızlıklara sık rastlanmaktadır.

Akraba evliliği yapanlarda taşıyıcı bireylerin yan yana gelmesi ve hasta birey oluşturması ihtimali oldukça yüksektir. Akrabalık derecesi arttıkça hastalığın ortaya çıkma ihtimali o kadar artar. Akraba olmayan iki bireyin aynı hastalık genini taşıma ve hasta birey oluşturma olasılığı ise daha düşüktür. Bir toplumun sağlıklı bireylerden oluşması için herkes akraba evliliği konusunda bilgilendirilmelidir. Biz de toplumun bilinçli bireyleri olarak akraba evliliğinin olumsuz sonuçlarını bilmeli ve bunları yakın çevremizle paylaşmalıyız.BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.