Web Sitemize Hoşgeldiniz, 06 Aralık 2019

Annesi Amine’nin Vefat Etmesi Hakkında Bilgi


Şimdiki Yazımızda Annesi Amine’nin Vefat Etmesi Hakkında Bilgi Konusundan Bahsedeceğiz

Peygamberimizin annesi Amine babası ise Abdullah’tır. Efendimizin babası henüz doğmadan vefat etmiştir.

Âlemlere rahmet olan Peygamberimiz (s.a.v) altı yaşına kadar annesi Âmine’nin yanında kaldı. Bu süre içinde anne şefkatiyle yetişip büyüdü.

Altı yaşındayken babasının Medine’de bulunan kabrini ziyaret etmek üzere annesi ve sadık hizmetçileri Ümmü Eymen’le beraber Medine’ye gittiler. Medine’deki dayıları olan Neccaroğullarında bir ay kadar misafir kaldılar. Dönüşte, Medine’nin Ebvâ Köyü’nde annesi Âmine hastalandı. Daha doğmadan yetim kalan oğlunun masum yüzüne bakarak “Ey çekilen dehşetli ölüm okundan, Allah’ın (c.c) lütfu ve yardımı ile yüz deve karşılığında kurtulan zatın oğlu! Allah, seni mübarek ve devamlı kılsın! Eğer rüyada gördüklerim doğru çıkarsa sen Celal ve İkram Sahibi tarafından Âdem oğullarına helal ve haramı bildirmek üzere gönderileceksin! Allah (c.c) seni, milletlerle birlikte devam edip gelen putlardan, putperestlikten de esirgeyecek, alıkoyacaktır! Her canlı varlık ölür. Her yeni eskir. Her yaşlanan, kocayan, zeval bulur; yok olur. Ben de öleceğim. Fakat temelli anılacağım. Çünkü temiz bir oğul doğurmuş, arkamda hayırlı bir evlat bırakmış bulunuyorum.”diyerek vefat etti.

Âmine’nin ölümünden sonra Ümmü Eymen, sevgili Peygamberimizi (s.a.v) Mekke’ye götürüp dedesi Abdülmuttalib’e teslim etti.

(M. Asım Köksal, İslam Tarihi, C 1, s.51.)BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

 1. Bülent dedi ki:

  bu Yazılar kime ait neden kaynak gösterilmemiş. sitenin sahibinin kendi yazıları mı?

  1. izzet demir dedi ki:

   Merhaba Bülent Bey…Yazı için kaynak olarak şunu verebiliriz; M. Asım Köksal, İslam Tarihi, C 1, s.51.

   1. Anonim dedi ki:

    teşekkürler

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.