Web Sitemize Hoşgeldiniz, 05 Aralık 2019

Atatürk’ün Dine Verdiği Önemle İlgili Bir Araştırma Yapınız.


Şimdiki Yazımızda Atatürk’ün Dine Verdiği Önemle İlgili Bir Araştırma Yapınız. Konusundan Bahsedeceğiz

Atatürk, dine ve din öğretimine büyük önem veren bir liderdi. Ancak o, hurafelerden uzak saf bir dine inanılması gerektiğini düşünüyordu ve buna yönelik çalışmalar yapıyordu.

Atatürk, dinin gerçek manada anlaşılmasını istiyordu. O, dini, toplum hayatında gerekli bir durum olarak görmüştür. “Din lüzumlu bir müessesedir. Dinsiz milletlerin devamına imkan yoktur. Yalnız şurası vardır ki, din, Allah ile kul arasında bir bağlılıktır.”. Atatürk, laiklik anlayışı ile din ve devlet işlerini hem birbirinden ayırmış, hem de laikliğin gereği olarak din ve vicdan hürriyetini korumuştur. Bu yüzden din işlerinin daha sağlıklı ve ehil kimseler tarafından yürütülmesi için Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kurdurmuştur.

Dinin, çağa ters düşen yorumlar ve hurafelerden kurtarılarak gerçek şekliyle ortaya konulması ve öğrenilmesinin gerekli olduğunu gören Atatürk şöyle demiştir: “ Nasıl ki, her hususta yüksek meslek ve ihtisas sahipleri yetiştirmek gerekli ise dinimizin gerçek felsefesini inceleyecek, araştıracak, bilimsel ve teknik olarak telkin kudretine sahip olacak seçkin ve gerçek din ilim adamlarını yetiştirecek, yüksek öğrenim kurumlarına sahip olmayız”

Sizler de Atatürk’ün Dine Verdiği Önemle İlgili Bir Araştırma Yapınız. Konusundaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Belirtebilirsiniz


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.