Web Sitemize Hoşgeldiniz, 05 Aralık 2019

Atların Türk Kültüründeki Yeri ve Önemi Konulu Bir Araştırma


Şimdiki Yazımızda “Atların Türk kültüründeki yeri ve önemi konulu Bir Araştırma” Konusundan Bahsedeceğiz

Atlar, Türk kültüründe büyük öneme sahiptir. Bu nedenle Türkler, tarih boyunca atlara verdikleri önemle tanınmışlardır.  Atları ilk evcilleştiren kavimler arasında yer alan Türkler, bu sadık hayvanları hem ulaşımda hem de yük taşımada kullanmışlardır.

Eki Türklerde görülen göçebe yaşam tarzı ve hürriyet düşkünlüğü gibi sebeplerle atlara oldukça fazla önem verilmiştir. Bu önem atları Eski Türklerin askeri, ekonomik, sosyal, dini hayatlarının içine kadar sokmuş; Eski Türklerin dilinde, destanlarında yer almasında etkili olmuştur. Türkler atı özellikle savaşlarda kullanmıştır. Atın kazandırdığı hareketlilik, manevra gücü ve uzaktan yok edebilme imkanı askerlik hayatında atsız birlikler için bir sonun başlangıcı da olmuştur. Bu nedenle diğer devletler Türklerdeki bu at kültüründen etkilenmişlerdir.

Bunun yanında atlar Türk kültüründe çeşitli gösterilerde kullanılan hayvanlardır. Türk kültürünün önemli bir parçası olan cirit oyunu at üzerinde oynanan bir oyundur. Ata sporumuz olan cirit oyunu günümüzde de oynanmaktadır. Sonuç olarak atların kültürümüzdeki önemini hiçbir zaman göz ardı etmememiz gerekir.BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.