Web Sitemize Hoşgeldiniz, 10 Aralık 2019

Aytül Akal’ın Edebî Kişiliği Hakkında Çeşitli Kaynaklardan (Genel Ağ, ansiklopedi, dergi vb.) Araştırma Yapınız.


Şimdiki Yazımızda “Aytül Akal’ın Edebî Kişiliği Hakkında Çeşitli Kaynaklardan (Genel Ağ, ansiklopedi, dergi vb.) Araştırma Yapınız.” Konusundan Bahsedeceğiz

Büyüyünce yazar ya da şair olmak, Akal’ın çocukluk düşüydü. 1974’te Hayat Mecmuası ile başlayıp Elele Dergisi ile devam eden yazın serüvenine, 150’yi aşkın şiir, öykü, masal, tiyatro oyunu ve roman türlerinde eser sığdırmıştır.

İlk çocuk kitabı 1991’de yayımlanan “Geceyi Sevmeyen Çocuk” adlı kitabıdır. 43 kitabı, Almanca, İngilizce, İspanyolca, Farsça, Bulgarca, Macarca ve Arapça gibi çeşitli dillere çevrilerek yurt dışında yayımlanmıştır. “En Matrak Canavar Öyküleri” dizisiyle, çocukların duygusal dünyalarını sarsan canavara karşı eğlenceli bir bakış açısı getirerek korkularını yenmelerine destek olmayı hedeflemiştir.

Yazar Mavisel Yener ile internet üzerinden yıllarca sürdürdüğü şiirleşmeler, yedi kitapta yayımlanmıştır. Kuş Uçtu Şiir Kaldı ve Şiirimi Kedi Kaptı şiir kitapları ise, bugüne kadar denenmemiş bir tasarımla, yepyeni bir tarz yaratmıştır.

Türk gelenekleri ve kültürü ile birlikte, dünya üzerindeki diğer toplumların kültür ve geleneklerine de eserlerinde yer vermiştir.

Aytül Akal eserlerini oluştururken, bu eserleri okuyan çocukların yaşadığı toplumun kültürüne ait unsurları benimseyebilmesine ve o kültüre katkıda bulunabilmesine ayrıca dikkat etmiştir.BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

 1. Ömer dedi ki:

  Evet bende katılıyorum ???

  1. Anonim dedi ki:

   Güzel bir şey daha da çok iyi bir şey ???

 2. Meri mö inek dedi ki:

  Thank you

 3. Aleyna dedi ki:

  Güzel ve kullanılabilir bir kaynak olmuş

  1. Anonim dedi ki:

   Evet bende katılıyorum

  2. Anonim dedi ki:

   Evet bende katılıyorum ???

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.