Web Sitemize Hoşgeldiniz, 07 Aralık 2019

Bölgenize Ait Bir Efsaneyi Anlatınız.


Şimdiki Yazımızda “Bölgenize Ait Bir Efsaneyi Anlatınız.” Konusundan Bahsedeceğiz

Örnek Efsane

Kız Kalesi Efsanesi

Mersin’de yaşayan krallardan biri, bir kız çocuğu olsun diye gece gündüz Tanrıya yakarmaktadır. Sonunda kralın dileği yerine gelir ve bir kız çocuğu olur. Kız büyüdükçe güzelleşir, yaptığı iyilik ve yardımlar ile herkesin sevgisini kazanmıştır.

Günlerden bir gün kralın kentine bir falcı gelir. Kral falcıyı sarayına çağırtır ve kızının geleceği hakkında falcıdan bilgi ister. Falcı kızın eline bakınca irkilir lakin bir şey söylemek istemez. Kötü bir şey olduğunu sezen Kral falcıya söylemesi için emredince; “Yüce Kralım, kızınızı zehirli bir yılan tarafından sokacak ve ölecektir. Bu yazgıya hiç bir şey engel olmayacak. Kral olsanız da bu kaderin önüne geçemeyeceksiniz.” der. Kral, bunun hakkında kızına bir şey söylemez, lakin bunu nasıl engelleyebileceğini düşünmeye başlar. Çare olarak Mersin’e 60 km. uzaklık bulunan ve kıyıya yakın küçük bir küçük ada üzerine ak taşlardan kale yaptırır, kızını buraya kapatır. Olanlardan bihaber kralın kızı üzülmekte, günden güne eriyip gitmektedir. Günün birinde saraydan yiyecekler ile gönderilen üzüm sepetinden çıkan yılan kızı sokar ve kralın kızı ölür.

Not: Yorum kısmına bölgenizi yazdığınız takdirde bölgenize ait efsaneler yazılacaktır.BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

 1. sakız sardunya dedi ki:

  eodev sitesini dene birde

 2. Damla Nur dedi ki:

  Dersime yardımcı oluyor

  1. Anonim dedi ki:

   eodev sitesini dene birde

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.