Web Sitemize Hoşgeldiniz, 12 Aralık 2019

Cahiliye Dönemi Özellikleri Nelerdir?


Şimdiki Yazımızda Cahiliye Dönemi Özellikleri Nelerdir? Konusundan Bahsedeceğiz

Cahiliye, Kur’an-ı Kerim inip İslamiyet yayılmadan önceki Arapların tutum ve davranışları için kullanılan bir kavramdır.

Cahiliye Döneminin özellikleri şu şekildedir;

Araplar arasında okuma yazma bilenlerin sayısı çok azdı. Halkın çoğunun göçebe olduğu ve eğitim kurumlarının olmadığı bir ortamda yazılı edebiyat yerine sözlü edebiyat daha çok gelişmişti. Güzel şiir okumak çok yaygındı ve oldukça ileri düzeydeydi. Belli zamanlarda düzenlenen panayırlarda şiir yarışmaları yapılır, birinci olan şiirler Kâbe’nin duvarına asılırdı.

İnsanlar atalarının örf ve adetlerine körü körüne bağlıydı. Can ve mal güvenliği yoktu, kan davaları yüzünden kabileler arasında savaşlar eksik olmazdı. Adaletsizlik, soygunculuk, faizcilik, kumar oynamak gibi kötü alışkanlıklar son derece yaygındı. Kölelere ve kimsesizlere karşı her türlü kötü davranış
sergilenirdi. Kadınlara ve kız çocuklarına da pek değer verilmezdi. Kız çocuğu sahibi olmak utanç verici bir durum olarak kabul edilir, bu sebeple bazı insanlar kız çocuklarını diri diri toprağa gömerdi. Bazen de çocuklarını, fakirlik endişesiyle öldürürlerdi. Araplarda evlatlık alma geleneği yaygındı. Evlat edinilen çocuk, kendisini evlat edinen kişinin çocuklarıyla aynı haklara sahip olurdu.

Bu özellikleri sebebiyle, bu döneme “Cahiliye Dönemi” adı verilmiştir.BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.