Web Sitemize Hoşgeldiniz, 07 Aralık 2019

Çanakkale Savaşının Nedenleri Nelerdir? Kısaca


Şimdiki Yazımızda Çanakkale Savaşının Nedenlerinden Bahsedeceğiz

Çanakkale Savaşı veya Çanakkale Muharebeleri, I. Dünya Savaşı sırasında 1915–1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası’nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara muharebelerine verilen addır.

Çanakkale Savaşlarının tarihimizde önemli bir yeri vardır. çünkü Çanakkale Savaşı Birinci Dünya Savaşı içindeki, tarihin en kanlı bölümüdür. Çanakkale Savaşını başlatan olay, iki Alman gemisinin Akdeniz’de İngiliz ve Fransız donanmasından kaçarak Türk bayrağı altında Rus limanlarını bombalamasıdır. Bu olaydan sonra savaş başlamıştır.
Çanakkale Savaşının birçok sebebi vardır. Bunlar;

  • Osmanlının balkan ve trablusgarp savaşlarında kaybettiği toprakları geri alabilme umuduyla 1.Dünya savaşına ittifak devletleri yanında katılması.
  • Fransız ve İngilizlerin boğazlar üzerindeki emellerinin yanı sıra balkanlardan ilerleyen Bulgar orduları Osmanlının boğazları kaybedebilme ihtimalini arttırmaları.
  • Osmanlı devletindeki Alman hayranlığı ve savaş öncesi yakınlaşma.
  • İtilaf devletlerinin Osmanlıyı yok etme hayalleri.

Sizlerde Çanakkale Savaşının Nedenleri Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Belirtebilirsiniz.BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.