Web Sitemize Hoşgeldiniz, 15 Aralık 2019

Dinlerin Evliliğe Verdiği Önemi Örneklerle Açıklayınız.


Şimdiki Yazımızda Dinlerin Evliliğe Verdiği Önemi Örneklerle Açıklayınız. Konusundan Bahsedeceğiz

Evlilik bir erkekle kadının hayat boyu beraber yaşamaları için yapmış oldukları akittir. Bütün dinler evliliğe önem verir.

İslam dini, her hükmünde olduğu gibi evlilik konusunda da diğer dinlerdeki aşırılıkları gidermiş ve orta yolu benimsemiştir.
İslam’da evlilik insani ve medeni bir muamele, dinî bir vazifedir. Evlilik hem neslin devam etmesi için bir vesile hem de kişiyi dince günah sayılan şeylerden koruyan bir vasıtadır. Allah (c.c.) Kur’an’da: “Kaynaşmanız için size kendi cinsinizden eşler yaratıp, aranızda sevgi ve merhamet peyda etmesi de onun delillerindendir. Doğrusu bunda iyi düşünen kavimler için ibretler vardır.” (Rum suresi, 21. ayet) buyurmasıyla insan için sevip bağlanılacak eşler yarattığını belirtmiştir.

Hristiyanlıkta Tanrı’nın insanı bir kadınla bir erkekten yaratmış olması, evlenmenin ilk kaynağı kabul edilir. Hristiyanlıkta da iffeti korumanın ve nesli sürdürmenin yolu evlilikten geçmektedir. “Evlenen kadın kocasına, Rabb’ine tabi olduğu gibi tabii olacaktır. (Pavlusun Efesoslulara mektubu, V/22-23) Pavlus’un düşüncelerinden hareketle bakirelik kutsal kabul edilir. Boşanma, zina sayılmakta ve kesin olarak yasaklanmaktadır.

Yahudilik’te evlilik aile hayatının en önemli olayıdır. Nikahla başlayan bir anlaşmadır. Tevrat’ta “….semereli olun, çoğalın ve yeryüzünü doldurun” “Ahd-i Atik, Tekvin 1/28) prensibine göre evlenme dinî ve millî bir görev kabul edilir. Evlenmek övülür. Bekarlık ise yerilir. Evlenme nikahla başlar. Yahudilikte evlilikte bekaret aranır. Bakire olmayanlar baba evine gönderilirler.

Sizler de Dinlerin Evliliğe Verdiği Önemi Örneklerle Açıklayınız. Konusundaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından BelirtebilirsinizBU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.