Web Sitemize Hoşgeldiniz, 14 Aralık 2019

Doğru Sözlü ve Güvenilir Olmak İle İlgili Hadisler


Şimdiki Yazımızda Doğru Sözlü ve Güvenilir Olmak İle İlgili hadisler Konusundan Bahsedeceğiz

“Şüphesiz ki sözde ve işde doğruluk hayra ve üstün iyiliğe yöneltir. İyilik de cennete iletir. Kişi doğru söyleye söyleye Allah katında sıddîk (doğrucu) diye kaydedilir. Yalancılık, yoldan çıkmaya (fücûr) sürükler. Fücûr da cehenneme götürür. Kişi yalancılığı meslek edinince Allah katında çok yalancı (kezzâb) diye yazılır.” (Buhâri, Edeb 69)

“Kim yalan konuşmayı ve yalan-dolanla iş yapmayı terk etmezse, Allah o kimsenin yemesini, içmesini bırakmasına kıymet vermez.” (Riyazü’s-Salihin, Hadis No: 1244)

“Kul yalan söylemeye devam ettikçe kalbine siyah bir nokta vurulur. Sonra bu nokta büyür ve kalbin tamamı simsiyah kesilir. Bu kimse nihayet Allah katında «yalancılar» arasına kaydedilir.” (Muvatta’, Kelâm, 18)

“Münafığın alameti üçtür. Konuştuğu zaman yalan söyler, va’dettiğini yerine getirmez ve emanete ihanet eder”(Buhari, Müslim, Tirmizi, Nesai / Camius-Sağir, İmam Suyuti, H No:25)

“Müslüman, müslümanların elinden ve dilinden güvende oldukları kimsedir.” (Müslim, 1. Kitabu’l-İman, Bab: 14, H.No: 41)

“Hayırlınız, kendisinden iyilik umulan ve kötülüğünden emin olunandır. Kötünüz de, kendisinden iyilik beklenmeyen ve kötülüğünden emin olunmayandır.” (Tirmizi, 34. Kitabu’l-Fiten, Bab: 76. H. No: 2263)BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

  1. musluman kufur etmez dedi ki:

    Muslum edebini takin kardes din sitesinde kufur ediyn musluman dilinden emin olur …

  2. Muslum baba dedi ki:

    Angara bebesi

  3. Muslum baba dedi ki:

    Cevaplar çok uzun anskm

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.