Web Sitemize Hoşgeldiniz, 11 Aralık 2019

Herhangi Bir Geleneğimizi Tanıtan Yazı Yazınız.


Şimdiki Yazımızda “Herhangi Bir Geleneğimizi Tanıtan Yazı Yazınız. ” Konusundan Bahsedeceğiz

Gelin Alma veya Gelin Çıkarma Geleneği

Gelin alma, damat evinden damadın, damadın aile büyüklerinin, yakınlarının ve akrabalarının konvoy ile gelin evine doğru hareket etmesi ile başlar. Genellikle gelin alma için davul zurna kiralama hizmeti alınmış ise davul zurna da bu konvoya dahil olur. Damat konvoyu yolda korna çalarak gelin evine kadar gelir.

Gelin evinin önüne gelindiğinde davul zurna kapının önünde hemen çalmaya başlar. Konvoyda araçlardan inen damat tarafı akrabaları burada davul zurna eşliğinde halay çekip oyun havaları oynayabilirler. Daha sonra damat ve damat evi aile büyükleri gelin alma merasimi için gelin evine çıkarlar. Gelinin kuşağını evde erkek kardeşi bağlar. Daha sonra damat tarafı gelin evine geldiğinde gelin alma duaları bir aile büyüğü tarafından yapılır. Evliliğe adım atacak olan genç çiftin evliliklerinin mutlu ve huzurlu bir şekilde bir ömür boyu sürmesi, hayırlı evlatlar yetiştirmeleri, sonsuza kadar birlikte sağlıklı ve mutlu yaşamaları şeklinde dualar yapılır.

Daha sonra gelin baba evinde anne babası ve aile büyükleri ile vedalaşır. Gelini babası damat ve damat evi büyükleri ile birlikte evinden uğurlar. Gelin binanın önüne geldiğinde davul zurna eşliğinde gelin arabasına kadar damat ile birlikte gelir. Eğer burada damat ile baba evinin önünde oynamak isterse davul zurna oyun havası çalarak gelin ve damadı oynatır. Daha sonra gelin ve damat gelin arabasına binerek düğün salonunun yolunu tutar. Gelin arabasının arkasından erkek evi ve kız evinden akrabalar ve davetliler konvoy şeklinde düğün salonuna doğru yol alırlar. Bu şekilde gelin alma, evden gelin çıkarma ya da kız alma merasimi yapılış olur.BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Cokkkkkk uzun ama güzel

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.