Web Sitemize Hoşgeldiniz, 14 Aralık 2019

Hz. Muhammed’in Medine’de Toplumsal Barışa Yönelik Etkinlikleri


Şimdiki Yazımızda Hz. Muhammed’in Medine’de Toplumsal Barışa Yönelik Etkinlikleri Konusundan Bahsedeceğiz

Son Peygamber Hz. Muhammed (s.a.v.), Medine’ye hicret ettikten sonra toplumsal barışı sağlamaya yönelik bazı çalışmalar yaptı. İlk iş olarak Mekke’den göç eden Müslümanlarla Medineli Müslümanlar arasında kardeşlik ilan etti (Muâhât).

Medine’de Evs ve Hazreç adlı iki büyük Arap kabilesi vardı. Bunlar arasında yıllardan beri süren kavga ve geçimsizlik söz konusuydu. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bu iki kabileyi barıştırarak aralarındaki düşmanlığı sona erdirdi. Onları İslam kardeşliği etrafında birleştirerek toplumsal barışa önemli bir katkı sağlamış oldu.

Peygamberimiz (s.a.v.) Medine ve çevresinde yaşayan Yahudi kabileleriyle toplumda barış, huzur ve güven ortamını sağlamaya yönelik bir antlaşma yaptı. İslam tarihinde Medine Sözleşmesi olarak bilinen bu antlaşmaya göre tarafların din, inanç ve vicdan özgürlükleri garanti altına alınıyordu. Müslümanların, Yahudilerin ve diğer inanç mensuplarının karşılıklı hak ve sorumlulukları belirli ilkelere, kurallara bağlanıyordu. Yapılan bu gibi çalışmalarla toplumun bütün kesimleri, Medine’de barış içinde yaşama imkânı buldu.BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.