Web Sitemize Hoşgeldiniz, 10 Ağustos 2020

İBN-İ SİNA Hakkında Bilgiler


Bu Sayfada İBN-İ SİNA Kimdir? Hakkında Kısa Bilgiler Cevabını Paylaştık.

Yaşadığı dönemde tüm dünyayı etkisine almış ve yıllarca Avrupa’da eserleri ders kitabı olarak okutulan ünlü bir tıp bilgini ve filozof: İbn-i Sina.

Türk dünyası için önemli ilk 100 bilim adamı listesinin başında yer alır. Batılılar İbn-i Sina’yı “Avicenna (Avisena)” olarak bilir. Ülkemizde pek çok sağlık kurumuna ismi verilmiştir, aynı zamanda Avrupa’da da birçok tıp kurumunun adında Avicenna sözcüğü geçer.

“Aletlerin en faydalısı kalemdir. Bir şişe mürekkep bir külçe altından hayırlıdır.” sözü kitaplara verdiği önemin bir kanıtıdır. Hayatını kitaplar içerisinde geçirmiştir. Tıp ve felsefe konularında 200 adet eseri vardır.

17. yüzyıla kadar özellikle “Tıbbın Kanunu” (El-Kanun Fi’tTıb) eseri tüm batılı üniversitelerde tıp alanında temel eser olarak okutulmuştur. Bu eser Paris Tıp Fakültesi Kütüphanesinde 9 ana kitabın en başında yer almaktadır.

Eserlerinde geçen “Her hastalığı yapan bir kurttur. Yazık ki onu görecek âlet elimizde yoktur.” sözü ile bulaşıcı hastalıklara gözle görülmeyen yaratıkların sebep olduğunu mikroskobun olmadığı bir çağda belirtmesi dikkate değerdir. Orta Çağ İslam felsefesinin parlayan yıldızı olan İbn-i Sina, hem başarılı bir tıp bilim adamı hem de gelecek nesillere deneyimlerini aktaracak kütüphaneler dolusu eser bırakan bir filozoftur.BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.