Web Sitemize Hoşgeldiniz, 13 Aralık 2019

İman Amel İlişkisi Hakkında Bilgi


Şimdiki Yazımızda “İman Amel İlişkisi Hakkında bilgi” Konusundan Bahsedeceğiz

Amel, dünya ve ahirette ceza veya mükâfat konusu olan, iradeye dayanan her türlü iş ve davranış demektir. Aslında tasdik ve ikrar da ameldir. Fakat amel deyince daha çok davranışlar anlaşılmaktadır. Amel, imanın olmazsa olmaz bir parçası değildir.

İmanın esası kalbin tasdikinden ibarettir. Çünkü ayet ve hadislerde iman dilin ikrarına değil kalbin tasdikine bağlanmıştır. İmanın bütün şartlarını kalben kabul etmiş bir mümin ihmal, unutma veya başka bir sebeple dinî vazifelerini yerine getiremese bile dinden çıkmış sayılmaz. Bilerek dinî vecibelerini ihmal eden kimse günahkâr olur. Eğer amel imandan sayılsaydı her günah işleyen kâfir kabul edilirdi. Amel imandan bir parça olmamakla birlikte amel ile iman arasında sıkı bir ilişki vardır. Çünkü insan inandığı gibi yaşar. İman kendini fiillerde ve davranışlarda gösterir. Kanaatler değişince davranışların değişmesi bu sebeptendir.

Davranışlar Allah’ın (c.c.) isteğine uygun olursa salih amel niteliği kazanır. Salih ameller, dinin farz kıldığı ibadetler başta olmak üzere bütün hayırlı işleri kapsar.BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.