Web Sitemize Hoşgeldiniz, 18 Ekim 2019

İmece Metninin Özeti 8. Sınıf MEB Yayınlarıİmece Metninin Özeti Türkçe 5. Ünite İmece Metni Etkinlikleri

Yazar metninde köyündeki imeceye yer vermektedir. Önce köyünde bayram havasında yaşanan hıdırellezden bahsediyor . Düğün varmış gibi, köyün kızları en güzel elbiselerini giyer, kına yakarlarmış. Köyde “Ayna tutma” diye bir gelenek varmış. Genç delikanlılar kale sırtına çıkıp, aşağıdaki sevgililerine ayna tutup güneş ışığını sevgilisini üzerine düşürürlermiş. Yazar bu olayı aşk ile düşünürmüş.

İmece günü de yine bayram havasında yaşanırmış. Kızlar ve delikanlılar en güzel elbiselerini giyer, köyün sokaklarında “imece var” diye bağırıp dolaşırlarmış. Sabah olunca bütün köylüler toplanıp tarlalara giderlermiş. Bu yolculukta yazar bir türkü duyar fakat ne yazar ne de köylüler bu türküyü kimin söylediğini bilmezler. Bir daha da bu türküyü duymamışlar.

Tarlaya varınca kadın, erkek, yaşlı, çocuk hep beraber işe koyulurlarmış. Öğleye varmadan işler biter, yemek yenir, daha sonra da oyunlar oynanırmış. İmece hep böyle eğlenceli geçermiş. Herkes imeceye gitmek için can atarmış.

Yazar bir de Çukurova ile Karadeniz imecesini karşılaştırıyor. Karadenizdeki imeceler kendi köylerindeki gibi sevinçli geçmediği söylüyor. Yazar köyündeki imeceyi bir düğün olarak hatırlıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.