Web Sitemize Hoşgeldiniz, 06 Aralık 2019

İslam Dininin Akrabalık ve Komşuluk Haklarına Verdiği Önemi Açıklayınız.


Şimdiki Yazımızda İslam Dininin Akrabalık ve Komşuluk Haklarına Verdiği Önemden Bahsedeceğiz

İslam dini akrabalık ve komşuluk haklarına büyük önem vermektedir. Allahu Teala bir ayeti Kerime’de “….Asıl iyilik, o kimsenin yaptığıdır ki, Allah’a ahiret gününe, meleklere, kitaplara, peygamberlere inanır, yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışlara, dilenenlere ve kölelere sevdiği maldan harcar, namaz kılar, zekât verir.” (Bakara suresi, 177. ayet) buyurarak akrabalık haklarına dikkat çekmiştir.

Efendimiz’de “Yakınları ile ilgisini kesen kimse cennete giremez” buyurarak akrabalık haklarını gözetmenin cennetin anahtarı olduğunu ifade etmektedir.

Dinimiz komşuluk haklarına da önem vermektedir. Peygamberimiz “Komşusu aç iken tok uyuyan bizden değildir” buyurarak komşuluk haklarına dikkat çekmiştir.

Görüldüğü üzere gerek Kur’an gerekse, Hz. Muhammed (s.a.v.) akraba ve komşuluk haklarına önem vermemizi öğütlemektedir. İnsanlar bu öğütlere kulak verirlerse, aileler arasında sevgi, saygı oluşur. Aksi taktirde en yakınlarımızla bile yabancılaşmaktan kurtulamayız.BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

  1. DAVUT KAY dedi ki:

    güzel bir bilgiydi ama yanındaki REKLAMI kaldırın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.