Web Sitemize Hoşgeldiniz, 16 Aralık 2019

İsmet İnönü’nün Hayatı Kısaca Özeti


Şimdiki Yazımızda “İsmet İnönü’nün Hayatı Kısaca Özeti” Konusundan Bahsedeceğiz

1884’te İzmir’de doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Sivas’ta tamamladı. Kara Harp Okulunu ve Erkan-ı Harbiye Mektebini birincilikle bitirdi. İttihat ve Terakki Cemiyetine üye oldu ve Hareket Ordusu’nda görev aldı.

I. Dünya Savaşı sırasında Kafkas Cephesi’nde Kolordu Komutanı olarak Atatürk’le birlikte çalıştı. TBMM’de Edirne milletvekili olarak yer aldı. Genelkurmay Başkanlığı ve Garp Cephesi Komutanlığına getirildi. I. ve II. İnönü Muharebelerinde Yunan ordusunun Anadolu içlerine ilerleyişini durdurdu. I. İnönü Muharebesi ile “tuğgeneral” rütbesine yükselen İsmet Paşa, Mudanya Ateşkes görüşmelerinde TBMM’yi temsil etti. Lozan Konferansı’na Türk heyeti başkanı olarak katıldı ve TBMM adına Lozan Antlaşması’nı imzaladı. Cumhuriyetin ilanından sonra, 1923-1924 yıllarında ilk hükûmette başbakan olarak görev aldı.

1934’te Soyadı Kanunu çıktığında Atatürk’ün verdiği “İnönü” soyadını aldı. Atatürk’ün ölümünden sonra, 1938’de TBMM tarafından Türkiye’nin ikinci cumhurbaşkanı seçildi. II. Dünya Savaşı sırasında Türkiye’yi savaş felaketinin dışında tutmayı başaran İnönü, 25 Aralık 1973’te hayatını kaybetti ve Anıtkabir’e defnedildi.BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.