Web Sitemize Hoşgeldiniz, 06 Aralık 2019

Kârlı Mal Budur


Mekke’den Medine’ye hicret eden Müslümanlara yardım ellini uzatan Medineli Müslümanlara Ensar adı verilir.

Medine’de Ensar arasında en fazla hurmalığı bulunan Ebu Talha idi. Ebu Talha’nın en sevdiği malı da Mescid-i Nebi’nin karşısındaki Beyruhâ adlı hurma bahçesiydi. Resulullah bu bahçeye girer ve oradaki tatlı sudan içerdi.

“Sevdiğiniz şeylerden Allah yolunda harcamadıkça, gerçek iyiliğe asla eremezsiniz” (Âl-i İmrân, 92) ayet-i kerimesi nazil olunca, Ebu Talha, Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) yanına geldi ve:

“Ya Resulallah! Cenâb-ı Hak sana, ‘Sevdiğiniz şeylerden Allah yolund harcamadıkça, gerçek iyiliğe asla eremezsiniz.’ ayetini gönderdi. En sevdiğim malım Beyruhâ adlı bahçedir. Onu Allah rızası için bağışlıyorum. Allah’tan onun sevabını ve benim için ahiret azığı olmasını dilerim. Beyruhâ’yı Allah’ın sana göstereceği şekilde kullan.” dedi. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Aferin sana! Kârlı mal dediğin işte budur! Seni duydum Ebu Talha. Ancak onu akrabalarına vermeni daha uygun görüyorum.”

Ebu Talha,

“Öyle yapayım Ya Resulallah.” dedi ve bahçeyi amcasının oğulları ve
diğer akrabaları arasında paylaştırdı. (Buhari, Vekâlet, 14; Müslim, Zekât, 42)BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.