Web Sitemize Hoşgeldiniz, 09 Aralık 2019

Kuş Ağacı Metninin Özeti


Şimdiki Yazımızda Kuş Ağacı Metninin Özeti Kısaca Konusundan Bahsedeceğiz

Kuş Ağacı

Bulutlu bir bahar günü. Ormanın üzerinde ak bir kuş göründü. Bunun üzerine ormandaki bütün hayvanlar o beyaz kuşu izlemek için yuvalarından çıktı ve kuş ormanın en yaşlı ağacının dalına kondu. Beyaz kuş yaşlı ağaca “Yapraklarının kuş olup uçmalarını ister misin? diye sordu. Yaşlı ağaç tereddüt etti ancak beyaz kuş onu ikna etti ve ağaca üç defa gagasını dokundurunca ağacın yaprakları kuş olup uçtu. Yaşlı ağaç hemen yakılmak yerine başka bir gün yakılmak istedi ve beyaz kuş kabul etti.

Ağacın kovuğunda bulunan  ağaçkakan olanları izledi ve yaşlı ağacın dalına kondu. Yaşlı ağaca bunca yıl benimle konuşmadın. Beyaz kuşla konuşunca yapraklarını kaybettin dedi ve gagasıyla üç defa yaşlı ağaca dokununca uçuşan kuşlar yaşlı ağacın dalına kondular. Yaşlı ağaç binlerce kuşunun olmasına çok sevindi. Hava karardı ancak yaşlı ağaç uyuyamadı. Kuşlarına sabaha kadar ninniler söyledi. Ağaçkakan üç defa yaşlı ağaca dokununca ağaç bütün kuşlarını uçurdu. Yaşlı ağaç, ağaçkakana ağaçbakan ismini koydu ve yanmak istemediğini ve bunu beyazkuşa söyleyeceğini söyledi. Çünkü kuşlarına bir şey olacağından korkuyormuş. Ağaçbakan, yaşlı ağaca gagasıyla üç defa dokununca kuşlar geri gelmiş. Yaşlı ağaç yürümüş ve gecenin ortasında bir gölün kenarına ulaştı. Yapraklarının sayısında adım attı ve yemyeşil bir ovanın ortasında durdu ve burada beyazkuşun kendilerini bulamayacağını söyledi.

Beyazkuş yaşlı ağacı buldu ve niçin yerini değiştirdiğini sordu. Yaşlı ağaç ormanda kuşlarıma zarar geleceğinden ormandan uzaklaştım dedi. Beyazkuş yeniden yapraklarına kavuşma imkanın var dedi ve ona dokununca ağaç yandı ve kül oldu. Bahar gelince kuş ağacının köklerinden bir fidan yeşerdi. Aağaçbakan o fidana bir gün büyüyüp benim yuvam olacaksın dedi ve fidancıkta sen de benim ağaçbakanım olacaksın dedi. Ağaçbakan’da gagasıyla ona dokunarak sevgisini gösterdi.

Sizler de Kuş Ağacı Metninin Özeti Kısaca Konusundaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından BelirtebilirsinizBU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

 1. Mina dedi ki:

  Kısa bir özet olucak ama burda destan yazıyoruz sanki uzun yazmış.

 2. zeynep beyza dedi ki:

  iyikide kısa olsun dedik maşalllah

 3. zeynep beyza dedi ki:

  iyikide kısa olsun dedik

  1. Ebrar özdemir dedi ki:

   Aynen

 4. Anonim dedi ki:

  Gerçekten çok işime yaradı özet çıkarmak en nefret ettiğim iştir

 5. Sibel dedi ki:

  Teşekür ederim

 6. melike dedi ki:

  çok güzel olmuş teşekkür ederim ellerinize sağlık

 7. Anonim dedi ki:

  çok bana yardımcı oldu teşekkür ederim çoook işime yaradı

 8. İrem dedi ki:

  Çok teşekkür ediyorum hepinize

 9. İrem dedi ki:

  Evet çok işime yaradı. Sizlere çok teşekkür ederim.

 10. Ali dedi ki:

  Çok beğendim ellerinize sağlık

  1. Sibel dedi ki:

   Teşekkürler

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.