Web Sitemize Hoşgeldiniz, 05 Aralık 2019

M Harfi ile Başlayan Atasözleri ve Kısaca Anlamları


Şimdiki Yazımızda M Harfi ile Başlayan Atasözleri ve Kısaca Anlamları Konusundan Bahsedeceğiz

Atasözleri, Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

M harfi ile ilgili 5 atasözü ve anlamını paylaşıyoruz;

Mal canın yongasıdır: “Bir can ihtiyacını karşılamadan yaşamaz.Ama can ihtiyaçlarını karşılayarak güzel yaşar.” anlamına gelen atasözüdür.

Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır: Mart ayında kış giderayak bastırır ve havalar çok soğuk olur. Kışın sonu olduğu için de insanların yakacağı azalır ve bu durumda  evde bulunan kazma-kürek saplarını bile yakmak zorunda kalırlar.

Mayasız yoğurt çalınmaz: Bir işin başarıyla yürütülebilmesi, bir işten verim alınabilmesi için uygun bir ortama, gerekli araç-gerece, az da olsa bir sermayeye ihtiyaç vardır.

Meyveli (mevye veren) ağaç taşlanır: “Toplumda bir konum edinmiş, bilgili, becerikli ve başarılı kişiler kıskanılır, eleştiri ve saldırılara maruz kalır” anlamına gelen atasözüdür.

Misafir umduğunu değil bulduğunu yer: Misafir, misafir olduğu evin sahibinin kendine güzel şeyler ikram edeceğini düşünür. Ancak, ev sahibi misafirin düşündüklerini değil evinde bulunanı ikram eder.

Sizler de M Harfi ile Başlayan Atasözleri ve Kısaca Anlamları Konusundaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Belirtebilirsiniz.BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.