Web Sitemize Hoşgeldiniz, 06 Aralık 2019

Motorlu Taşıtlar Genel Olarak Nasıl Sınıflandırılır? Kısaca


Şimdiki Yazımızda Motorlu Taşıtlar Genel Olarak Nasıl Sınıflandırılır? Kısaca Konusundan Bahsedeceğiz

İki ya da daha çok dingilli, motor gücüyle yürüyen, karayollarında insan ya da yük taşımada vb. kullanılan araçlara motorlu araçlar denir. Günlük hayatta sıkça motorlu araçları kullanmaktayız. Motorlu araçlarla çoğu zaman seyahat etmekteyiz.

Motorlu araçlar birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Bu nedenle farklı sınıflara ayrılmıştır. Bunlar;

Otomobil: Sürücüyle birlikte en fazla 9 kişinin seyahat edebileceği, insan taşıma amacıyla üretilmiş motorlu araçtır.

Taksi: İnsan taşıma amaçlı üretilmiş sürücüyle birlikte en fazla 9 oturma alanına sahip motorlu araçtır.

Taksi Dolmuş: Yapısı gereği sürücü dahil maksimum dokuz oturma yerine sahip, adam başına ücretle çalışan, yolcu taşıma amaçlı M1 sınıfı ticari motorlu araçtır.

Minibüs: Yapısı gereği sürücüsü ile birlikte 9’dan 15’e kadar oturma alanı olan, insan taşıma amaçlı kullanılan motorlu araçtır.

Otobüs: Sürücüsü dahil dokuzun üzerinde oturma yeri bulunan, yolcu taşıma amaçlı motorlu taşıttır. Oturma yeri 17’den fazla olmayan otobüsler minibüs sınıfına girer. Troleybüsler ise otobüs kategorisine dahildir.

Kamyonet: 3.500 kilogramdan fazla ağırlık bulundurmayan, yük taşıma amaçlı üretilen motorlu taşıttır. Sürücü bölümü gövdeyle bitişik olan ve sürücü ile yanındaki oturma yerlerine ek olarak fazladan oturma yerine sahip kamyonetlere ise panelvan denir.

Kamyon: 3.5 tonun üzerinde azami yüklü ağırlık bulundurabilen, yük taşıma amaçlı motorlu araçtır.

Motosiklet: 45 km/saatin üzerinde azami hızı, 50 santimetre küpün üzerinde silindir kapasitesi ve 15 kilovat kadar net motor gücü bulunan sepetli veya sepetsiz iki veya üç tekerlekli motorlu taşıtlardır.

Sizler de Motorlu Taşıtlar Genel Olarak Nasıl Sınıflandırılır? Kısaca Konusundaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından BelirtebilirsinizBU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.