Web Sitemize Hoşgeldiniz, 12 Aralık 2019

Müziğin Hayvanlar Üzerindeki Etkisi Nedir?


Şimdiki Yazımızda “Müziğin Hayvanlar Üzerindeki Etkisi nedir?” Konusundan Bahsedeceğiz

Müziğin insanlar üzerinde etkileri olduğu gibi hayvanlar üzerinde de çeşitli etkileri bulunmaktadır. Araştırmalara göre her hayvanın müzik zevki bulunmaktadır. Müziğin bu etkileri, onun bazen bilim adamları tarafından insanlardaki psikolojik bir hastalığın tedavisinde kullanılmasına, bazen de diğer canlılardan (özellikle hayvanlardan) daha iyi verim almak amacıyla kullanılmasına yol açmıştır.

Müziğin Hayvanlar üzerindeki etkileri maddeler halinde şu şekildedir:

  • Müzik hayvanların yürüyüşlerini etkilemektedir. Hayvanlar dinledikleri müziğin türüne göre farklı tempoda yürüyüş yapmaktadırlar.
  • Müzik hayvanlarda stresi azaltmaktadır.
  • 2008 yılında Jonge’un yaptığı araştırmaya göre müzik dinletilen, sütten yeni kesilmiş yavru domuzların yaralanmalarının azaldığı ve çiftliklerde müziğin huzur aracı olarak kullanılabileceği belirtilmiştir.
    1996 yılı da ineklerin sağım ünitelerine yaklaşımını inceleyen Uetake, ineklere müzik dinletildiği günlerde, ineklerin sağım ünitelerine gönüllü yaklaşımlarının arttığını gözlemlemiştir.
  • Yapılan araştırmalara göre müziğin tavuk yetiştiriciliğinde ve üretiminde olumlu etkisi bulunmaktadır. Tavuklar ani gürültüden çok çabuk etkilenmekte ve strese girmektedirler. Strese giren tavuk da ya yumurtlamamakta ya da yumurtası henüz olgunlaşmadan yumurtlamaktadır. Müzik ise ani gürültüyü engellediği için tavukların yumurtlama verimini artırmaktadır.
  • Müzik hayvanların kalp kasılmalarının iyileşmesine yardımcı olmaktadır.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.