Web Sitemize Hoşgeldiniz, 09 Aralık 2019

Namaza Davet: Ezan Hakkında Bilgi


Şimdiki Yazımızda Namaza Davet: Ezan Hakkında Bilgi Konusundan Bahsedeceğiz

Ezan, kelime anlamım olarak bildirmek, duyurmak, çağrıda bulunmak, ilan etmek anlamlarında kullanılır. Ezan, dini bir terim olarak, İslam dininde namaz vaktinin geldiğini insanlara bildirmek için belli sözlerle yapılan çağrıya verilen isimdir.

Ezan vasıtasıyla bir taraftan Müslümanlar namaza çağrılırken, diğer taraftan tüm insanlığa İslam’ın üç temel ilkesi hatırlatılır. Bunlar; Allah’ın (c.c) varlığı ve birliği, Hz. Peygamber’in (s.a.v) Allah’ın (c.c) elçisi olduğu ve asıl kurtuluşun namazda olduğudur.

Ezan uygulamasından önce namaz vakti geldiği zaman Müslümanlar davetsiz olarak Hz. Peygamber’in (s.a.v) etrafında toplanırdı. Bir zaman sonra, namaz vaktinin girdiğini bildirmek için çareler aranmaya başlandı. Hz. Peygamber (s.a.v) bu konuda sahabilerle istişarede bulundu. Kimisi çan veya boru çalınmasını kimisi de bayrak çekilmesini teklif etti. Bunlar Yahudilik, Hristiyanlık veya diğer inançların çağrılarına benzediğinden Peygamberimiz (s.a.v) kabul etmedi.

Müslümanlar namaza davet için farklı ve yeni bir yöntem ararken ensardan Abdullah b. Zeyd (r.a), rüyasında gördüğü ezan sözlerini Hz. Peygamber’e (s.a.v) anlattı. Peygamberimiz (s.a.v) de “İnşallah bu rüya hak ve gerçektir.” dedi ve ondan sesi yüksek ve gür olan Bilal-i Habeşi’ye (s.a.v) ezanı öğretmesini istedi. Peygamberimize (s.a.v) ezan ile ilgili vahiy de geldi. Hz. Ömer (r.a), Hz. Bilal’in okuduğu ezanı işitince kendisinin de rüyasında ezan cümlelerini gördüğünü Peygamberimize (s.a.v) gelip haber verdi. Bunun üzerine Allah Resulu (s.a.v) “Vahiy seni geçti.” dedi. Böylelikle ilk ezan hicretin birinci yılında meşrulaşmış oldu.BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.