Web Sitemize Hoşgeldiniz, 23 Ekim 2019

Nesli Tükenmekte Olan Canlılar Nelerdir?


Şimdiki Yazımızda “Nesli Tükenme Tehlikesi Olan Canlılar Nelerdir?” Konusundan Bahsedeceğiz

Ülkemiz bitki çeşitliliği bakımından oldukça zengindir. Ülkemizde yaklaşık 9.000 bitki türü bulunmaktadır. Ancak veriler bu bitkilerin %21’inin tehlike altında olduğunu gösteriyor. Özellikle çiğdem, iris, nergis, orkide (salep) gibi soğanlı bitki türleri bu tehlikeyle karşı karşıyadır.

Soyları yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan hayvanların çoğu doğada az sayıda bulunan türlerdir. Örneğin panda ya da Bengal kaplanları gibi bazı türler ise henüz tükenmediler ama sayıları hızla azalmıştır. Bu canlı türlerinin nesilleri tehlike altındadır. Bunlar dışında Javan gergedanı, Meksika yunusu, siyah ayaklı dağ gelinciği, pigme Borneo fili, kutup ayısı gibi hayvanlar ile Venüs sinek kapanı, rafflesia çiçeği, yeşim bitkisi, likya orkidesi gibi bitkiler de nesli tükenme tehlikesinde olan canlılardandır.

Nesli tükenen türler, tamamen yok olmuş canlı türleridir. Dinozorları duymuş olmalısınız. Bu canlıların türleri milyarlarca yıl önce tükendi. Mamut, moa, Tazmanya kaplanı, Hazar kaplanı, Anadolu aslanı nesli tükenen canlılara örnek verilebilir.BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.