Web Sitemize Hoşgeldiniz, 06 Aralık 2019

Organlarım Çalışmazsa Etkinlikleri 2. Sınıf Evren Yayınları


2. Sınıf Evren Yayınları 2. Çalışma Kitabı

DERS KİTABI Sayfa 61-62

Organlarımızın sağlığı ile sağlıklı yaşam arasında nasıl bir ilişki vardır?

Organlarımız sağlıklı ise bizde sağlıklı oluruz. Çünkü, organlarımızdan birinin rahatsız oluşu diğer organlarımızı da doğrudan etkiler ve bu yüzden sağlıksız bir yaşam süreriz.

Duyu organlarımız olmasaydı ne olurdu?

Duyu organlarımız olmasaydı, duyamaz, tat alamaz, cisimleri hissedemez, göremez ve koku alamazdık. Bu şekilde yaşamsal faaliyetlerimizi sürdüremezdik.

Çalışma Kitabı Sayfa 46

1. Aşağıdaki organ adları ile model üzerindeki resimlerini okla birleştiriniz. Görevlerini yazınız.

organ

Sağlıklı bir yaşam için duyu organlarınız ile ilgili nelere dikkat etmelisiniz?

Dil Sağlığı İçin; Ağız temizliğine önem vermeliyiz. Aşırı sıcak ya da çok soğuk yiyecek ve içeceklerden kaçınmalıyız. Alkol ve sigara kullanmamalyız.

Burun Sağlığı İçin; Burun kıllarımızı koparmamalıyız. Burnumuzu sert cisimlerle karıştırmamalıyız. Tozlu ortamlardan uzak durmalıyız.

Kulak Sağlığı İçin; Kulağımıza herhangi bir cisim sokmamalıyız. Kulaklarımızı soğuktan korumalıyız. Kulak temizliğine özen göstermeliyiz. Çok yüksek ses ortamlardan kaçınmalıyız

Göz Sağlığı İçin; Gözlerimizi temiz tutmalıyız. Televizyonu yakından izlememeliyiz. Okuma sırasında gözlerimiz ile kitap arasındaki uzaklığın 20-35 cm olmasına dikkat etmeliyiz. Göz doktorlarınca önerilmedikçe kesinlikle gözlük kullanmamalıyız.

Deri Sağlığı İçin; Derimizi ezilme, kesilme ve yanmalardan korumalıyız. Vücudumuzu temiz tutarak deri üzerinde mikropların üremesine engel olmalıyız.



BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.