Web Sitemize Hoşgeldiniz, 06 Aralık 2019

Osmanlı Devleti Fethettiği Yerlerdeki Derebeylik Yerine Tımar Sistemine Geçerek Hangi Alanlarda Gücünü Arttırmayı Amaçlamıştır?


Şimdiki Yazımızda “Osmanlı Devleti Fethettiği Yerlerdeki Derebeylik Yerine Tımar Sistemine Geçerek Hangi Alanlarda Gücünü Arttırmayı Amaçlamıştır?” Konusundan Bahsedeceğiz

Tımar ile derebeylik arasında büyük farklılıklar vardı. Feodaller toprağın gelirini almakla birlikte idari, hukuki ve mali bağımsızlığa sahipti ve kralın bunları azletme yetkisi yoktu. Ayrıca bulundukları yerde halkı kendi malı olarak görürlerdi.

Tımar sisteminde ise tımar sahibi kendisine tahsis edilen topraklarda kiracı durumunda olup elindeki arazinin değil, belli görevleri yerine getirmek karşılığında buralardan elde edilen ürünün devlet adına topladığı verginin sahibiydi. Tımar sahibi, kanunlara ve devlet düzenine uymazsa arazisi alınır, yetkileri de devletin koyduğu kanunlar çerçevesinde sınırlandırılırdı.

Osmanlı Devleti, derebeylik yerine tımar sistemini kurarak toprakların gelişmesini, ekonomik kalkınmanın sağlanmasını ve fetih politikalarında istihbaratın sağlanmasını amaçlamıştır.BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.