Web Sitemize Hoşgeldiniz, 14 Aralık 2019

Peygamber Efendimizin Kabe Hakemliği Olayı


Şimdiki Yazımızda “Peygamber Efendimizin Kabe Hakemliği Olayı Konusundan Bahsedeceğiz

Hz. Muhammed (s.a.v.) otuz beş yaşlarında idi. Kâbe; su baskınları, sel vb. nedenlerle hasar görmüştü. Mekkeliler bir araya gelerek Kâbe’yi tamir etmek istediler.

Tamir esnasında, Hacerü’l-Esved adlı siyah taşın yerine konulmasına sıra gelince anlaşmazlığa düştüler. Çünkü her kabile, kutsal kabul edilen bu taşı yerine kendisi koymak istiyordu. Anlaşmazlık çatışmaya dönmek üzereyken içlerinden yaşlı biri, Kâbe’ye ilk gelecek kişinin hakem olmasını teklif etti. Bu teklif bütün kabilelerce benimsendi. Aradan bir süre geçtikten sonra Mekke halkının güvenini kazanan Hz. Muhammed (s.a.v.) Kâbe’nin avlusunda göründü. Mekkeliler onun gelmesine çok sevindiler. Çünkü onun adil, dürüst, güvenilir bir insan olduğunu biliyorlardı.

Durumu, Hz. Muhammed’e (s.a.v.) anlattılar. O, Hacerü’l-Esved’i  bir sergi üzerine koydu. Her kabileden bir kişinin, serginin ucundan tutmasını istedi. Kabile temsilcileri taşı konulacağı yere kadar getirince, o onu aldı ve Kâbe’deki yerine koydu. Hz. Muhammed (s.a.v.), böylece yaptığı bu hakemlikle hem muhtemel bir çatışmayı önledi hem de kendisine duyulan güven ve saygınlığı bir kat daha artırdı.BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.