Web Sitemize Hoşgeldiniz, 09 Aralık 2019

Peygamber Efendimizin Mekke’den Medine’ye Hicreti Nasıl Olmuştur?


Şimdiki Yazımızda “Peygamber Efendimizin Mekke’den Medine’ye Hicreti Nasıl Olmuştur?”  Konusundan Bahsedeceğiz

Mekkeli Müşrikler, İslam dininin Medine’de de yayılıp güçleneceğini düşünerek endişeye kapıldılar. İslamiyet’in yayılmasını engellemenin tek yolunun Hz. Muhammed’i (s.a.v.) öldürmek olduğuna karar verdiler. Her kabileden bir genç seçerek Peygamberimizi (s.a.v.) öldürmekle görevlendirdiler. Mekkeli gençler Peygamberimizin (s.a.v.) evini kuşattılar. Yüce Allah (c.c.) müşriklerin bu planını Hz. Muhammed’e (s.a.v.) bildirdi. Bunun üzerine Peygamberimiz (s.a.v.) bir gece gizlice evinden ayrılarak Hz. Ebu Bekir’le (r.a.) birlikte Medine’ye doğru yola çıktı. Kendisine emanet edilen eşyaları, sahiplerine vermek üzere Hz. Ali’ye (r.a.) bıraktı. Ayrıca müşriklerin, şehirden ayrıldığını fark etmemesi için de Hz. Ali’nin (r.a.) kendi yatağına yatmasını istedi.

Hz. Ali (r.a.) canı pahasına Hz. Peygamber’in (s.a.v.) yatağına yattı ve emanetlere sahip çıktı. Sabah olunca Peygamberimizin (s.a.v.) evine onu öldürmek için girenler onun yatağında Hz. Ali’yi (r.a.) görünce büyük bir şaşkınlık yaşadılar. Hemen onu aramayakoyuldular. Hz. Muhammed’i (s.a.v.) yakalayıp getirene yüz deve ödül vadettiler.

Peygamberimiz (s.a.v.) ve Hz. Ebu Bekir, Sevr Dağı’ndaki bir mağarada üç gün gizlendiler. Bir grup Mekkeli, bu mağaranın önüne kadar geldi. Ancak bu sırada mağaranın kapısına bir örümcek ağ örmüş, bir kuş da yuva yapmıştı. Mekkeliler mağarada kimsenin olamayacağını düşünerek oradan ayrıldılar. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) ve Hz. Ebu Bekir (r.a.) bir süre daha mağarada bekledikten sonra oradan ayrılarak yolculuğa devam ettiler. Medine yakınlarında Kuba denilen yerde bir süre konakladılar. Peygamberimiz (s.a.v.) burada bir mescit yaptırdı. Bir cuma günü Kuba’dan ayrılan Hz. Muhammed (s.a.v), Ranuna Vadisi’ne geldiğinde burada Müslümanlara ilk cuma namazını kıldırdı.

Peygamberimiz (s.a.v.) Eylül 622’de Medine’ye ulaştı.BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.