Web Sitemize Hoşgeldiniz, 13 Aralık 2019

Peygamberlere Neden İhtiyaç Duyulur?


Peygamber, Allah’tan vahiy yoluyla aldığı bilgileri ve emirleri tebliğ etmek, muhataplarını hak dine çağırmakla görevlendirilen yüksek vasıflı kimse demektir.

Peygamberlere ihtiyaç duyulmasının nedenlerini şöyle sıralayabiliriz;

Allah’ın (c.c) varlığını aklıyla kavrayabilen insan, O’nun zât ve sıfatlarını anlamada tek başına yetersiz kalır. Bu sebeple Allah (c.c) hakkında bilgi sahibi olmak için peygamberlere ihtiyaç duyar.

Yaratılış amacını bilmede kendi kendine yetersiz kalan insan, var oluş nedenini; nerden gelip nereye varacağını anlamak ve bilmek için de peygamberlere muhtaçtır.

Bireysel ve toplumsal mutluluğu temin edecek ilke ve prensiplerin insanlara öğretilmesi için peygamberlere ihtiyaç vardır.

Dünyaya imtihan için gönderilen insanın, kullukla sorumlu tutulması için Allah’ın (c.c) emir ve yasakları konusunda bilgilendirilmesi gerekir. Bunun için de peygamberlere muhtaçtır.

İnsanların dinî hükümleri öğrenme ihtiyaçları olduğu gibi, dünyaya ait sanat, ziraat, ticaret ve çeşitli meslekleri öğrenmek için de peygamberlere ihtiyaçları vardır.BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  Çok teşekkür ler

 2. ***e dedi ki:

  Cahiliye dönemindeki Araplar dini bilmez ve putlara tapar Allah Celle celalühü de onlara bir ömür etmek amacıyla peygamberleri göndermiştir ilk peygamber Hz Adem son peygamber hazreti Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem dir ?

 3. ***e dedi ki:

  cahiliye dönemindeki Araplar dilini bilmez ve putlara taparken Allah Celle celalühü de onlara iyi öğretmek amacıyla peygamberleri göndermiştir

 4. waeddgjiy dedi ki:

  hira marası

  1. Anonim dedi ki:

   Niye bilmiyom
   .

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.