Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz, 16 Ekim 2019

Şanlı Direniş: 15 TemmuzŞimdiki Yazımızda Şanlı Direniş: 15 Temmuz Konusunda Bilgiler Paylaşacağız.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti demokratik cumhuriyet anlayışını benimsemiştir. Buna göre ülke yönetiminde görev alanların değişmesi ancak seçimlere bağlıdır. Fakat uygulamada her zaman böyle olmamıştır. Bazı dönemlerde darbeciler tarafından demokrasiye müdahale edilmiş, yönetime zorla el konulmuştur. Benzer bir müdahale girişimi 15 Temmuz 2016 günü yaşandı. Türk ordusunun içine sızmış, demokrasiyi özümsememiş terör örgütü mensupları tüm demokratik kuralları hiçe saydılar. Anayasal düzeni yıkarak ayrı bir hükûmet kurmak istediler. Millî iradeyi yok sayarak yönetime zorla el koymaya çalıştılar.

15 Temmuz gecesinde bazı terör örgütü mensupları Boğaziçi Köprüsü’nü ve önemli yolları tanklarla kapattılar. TRT’yi ele geçirip televizyondan darbeyi haklı göstermeye çalışan yayınlar yapmaya başladılar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a suikast yapmak istediler.

Ses hızını aşan uçaklarla halkı sindirip korkutmaya çalıştılar. Milletin vergileriyle alınan uçaklarla ve helikopterlerle milletin üzerine ateş edip bombalar attılar. Millî egemenliği temsil eden Türkiye Büyük Millet Meclisini, Cumhurbaşkanlığı Külliyesini, polis karargâhlarını ve Millî İstihbarat Teşkilatının binalarını bombaladılar. Ancak Anayasa’ya göre Başkomutan olan Cumhurbaşkanı’nın çağrısına uyan halk egemenliğine, bağımsızlığına, vatanına, bayrağına sahip çıkarak sokaklara döküldü.

Ellerine yalnızca al renkli şanlı Türk bayrağını alıp darbecilerin toplarına, tüfeklerine, tanklarına, uçaklarına karşı direndi. Bombalara, mermilere göğüs gererek mücadele etti. Türk milletinin bağımsız yaşama arzusunu yok sayanlara ders vererek Kuvayımillîye ruhunun yok olmadığını, yaşadığını yeniden ispat etti. O gün Türk milletinin geleceğine yönelmiş kirli emellerin hüsrana uğradığı bir gün oldu. Kırmızının karanlığı boğduğu gecenin sabahında gün ağarırken millet tarihe altın harflerle yazılacak şanlı direnişini başarıyla sonuçlandırdı. Kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, ihtiyarıyla tek vatan, tek millet, tek bayrak ve tek devlet idealine bağlı milletimiz tarihin en zor zamanlarında gösterdiği mücadele azmiyle dünyayı yeniden şaşkına çevirdi.

O günü unutmamak, o günün şanlı direnişini ve ruhunu gelecek nesillere aktarmak amacıyla 15 Temmuz “Demokrasi ve Millî Birlik Günü” olarak kabul edildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.