Web Sitemize Hoşgeldiniz, 18 Ekim 2019

Soğanlı Bebekleri Metninin Özeti 5. Sınıf Cem YayınlarıSoğanlı Bebekleri Türkçe Özetini Yazar Mısınız

Oyuncaklar çocuklar için bir oyun, öğrenme, eğlenme ve oyalanma aracıdır. Oyuncaklar, çocukların kendi güçlerini fark etmelerine yardım eder. Yazılı kaynaklar ve arkeolojik bulgular,
oyuncakların eski çağlardan beri yapıldığını göstermektedir. Top, topaç, bebek, hayvan figürü, çelik çomak ve küçük arabalar gibi.

El yapımı oyuncaklarda vardır. Bunlardan biri de yapma bebeklerdir. Geleneksel yapma bebekler, eldeki artık parçalardan yapılır. Soğanlı, Kayseri ili Yeşilhisar ilçe merkezine 15 kilometre uzakla bir yerdir. Soğanlı, bez bebekleri ile ünlüdür. Yöre halkı, bu bebeklerin ilk ortaya çıkışıyla ilgili farklı hikâyeler mevcuttur. Soğanlı bebeklerinin yapımında elbise ve süslemeler için pamuk dokuma kullanılır. Vücut iskeleti çatal, ağaç ya da sac telden yapılır. Bebeğin yüzü keçeli kalemlerle boyanır. Kıyafetler kadife ve tülden hazırlanır. Elbise işlemelerinde yine renkli keçeli kalemler kullanılır. Bebek; pul, yün ve ponpon gibi malzemelerle süslenerek tamamlanır.

Yörede hem kız hem de erkek bebek yapılır. Geleneksel bebeklerin yapımındaki amaçlardan biri çocukların oyuncak bebek ihtiyacını karşılamaktır. Bebekler, geçmişten geleceğe toplum hakkında bilgiler vermektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

 1. damla dedi ki:

  Teşekkür keşke yapımıda olsa

 2. Emine dedi ki:

  Ne güzel be çok kıssaymış mübarek

 3. Vedat dedi ki:

  Güzel bir özet saolun

 4. Maral dedi ki:

  Ben bu siteyi yapanların ellerini öpeyim bee

 5. reyhan ve sedef dedi ki:

  Evet eda haklısın ben yazdığımda türkçeden 100aldım saolun cok iyisiniz

 6. EDANUR dedi ki:

  Özeti burada buldum saolun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.