Web Sitemize Hoşgeldiniz, 11 Aralık 2019

Taoizm’in Özelliklerini Açıklayınız.


Şimdiki Yazımızda Taoizm’in Özelliklerini Açıklayınız. Konusundan Bahsedeceğiz

Taoizm, MÖ VI. yüzyılda yaşayan Lao Tse (Lavdızı) tarafından ortaya konulan bir sistemdir. Günümüzde de yaşayan, milyonlarca mensubu olan Çin dinlerinden biridir.

Taoizm’e göre dış dünyadaki varlıklar ve nesneler, gerçekte var olmayan görüntülerdir. Çünkü dış dünyadaki varlıklar, çelişki ve karşıtlıklarla doludur. Çevremizde gördüğümüz varlıklar, aldatıcı bir dünyayı oluşturur. Yalnızca tek gerçek vardır, o da Tao’dur. Tao, doğru olan yoldur, evrenin düzenidir. Tao, öncesiz ve sonrasızdır. Kendiliğinden vardır, betimlenemez.

Taoizm’in kutsal kitabı Tao te King’dir. Kitabın adındaki “Tao” yaratıcı ilke, “te” insan erdemi, “King” de kitap anlamına gelir. Taoizm’in din görevlileri; büyücüler, dinsel liderler, rahip ve rahibelerdir. İlkbaharın gelişi, Taoizm’de bayram olarak kutlanır. Taoizm’e göre insanın yücelmesi ve mutlu olabilmesi için bazı ahlaksal değerlere sahip olması gerekir. Çünkü insan, ancak bu değerlerle insandır.

Sizler de Taoizm’in Özelliklerini Açıklayınız. Konusundaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından BelirtebilirsinizBU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.