Web Sitemize Hoşgeldiniz, 13 Aralık 2019

Thomas Edison Hayatı Kısaca Özeti


Şimdiki Yazımızda Thomas Edison’un Hayatı Kısaca Özeti Konusundan Bahsedeceğiz

Elektrik ampulünü icat eden Thomas Edison, 20. yüzyılın en büyük mucitlerinden birisidir.

Thomas Edison, 11 Şubat 1847 tarihinde yedi kardeşin en küçüğü olarak Ohio’da dünyaya gelmiştir. Michigan’daki Port Huron’ta ilköğrenimine başladı ancak başladıktan yaklaşık 4 ay sonra algılamasının yavaşlığı nedeniyle okuldan uzaklaştırıldı.

Edison evde boş durmadı ve evlerinin kilerinde bir kimya laboratuvarı kurarak çeşitli çalışmalar yaptı. Bir süre sonra kendi başına bir telgraf aleti yaptı ve Mors alfabesini öğrendi.

Edison 1863-1868 arasında ABD ve Kanada da birkaç telgrafhanede çalıştı. 1868 de bir atölye kurdu ama yaptığı elektrikli kayıt aygıtının patentini satamayınca bir yıl sonra parasız ve borçlu olarak Boston dan New York ‘a gitti.[5]

1883’te hayatının en büyük icadı olan Edison etkisi denen olayı gerçekleştirdi; yani ısıtılmış bir filamanın moleküler boşlukta elektron yayılmasını buldu. 1883’te bulduğu bu olay sıcak katotlu tüplerin temelini oluşturdu. Daha sonra akkor lambanın üretimini geliştirmeyi başardı. Bu da ampulün halk arasında yaygınlaşmasını sağladı.

Son olarak Thomas Edison, 18 Ekim 1931 tarihinde diyabet komplikasyonları nedeniyle vefat etmiştir.

Sizler de Thmas Edison’un Hayatı Kısaca Özeti Konusundaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Belirtebilirsiniz.BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

  1. Elif Karakılıkoğlu dedi ki:

    Kız resimden daha çok sana benziyor!!??????

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.