Web Sitemize Hoşgeldiniz, 11 Aralık 2019

Yerli Malı Haftası’nda Metni


4. sınıf Türkçe Engin Yayınları çalışma kitabı, sayfa 68, 69, 70, 71 cevapları

1. Etkinlik

Aşağıdaki resmi inceleyiniz. Üretimin durduğunu düşünün. Sizce hayatımız nasıl etkilenirdi? Yazınız.

Üretim olmazsa yiyecek bulamaz ve giyecek kıyafetler bulamazdık. Bu nedenle hayatımızı devam ettiremezdik.

2. Etkinlik

Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Ülkemizde hangi sebze ve meyveler yetiştirilmektedir?
Ülkemizde salatalık, domates, marul, karpuz, havuç, ıspanak, elma, armut, muz, üzüm ve daha birçok meyve ve sebze yetiştirilir.

2. Şiirdeki çocuklar neye sevinmektedir?
Şiirdeki çocuklar fabrikaların açılmasına sevinmektedir.

3. Şiirde Türk yurdu ve milleti neye benzetilmiştir?
Türk yurdu peteğe, Türk milleti de arılara benzetilmiştir.

4. Yurdumuzun ziyneti nedir?
Yurdumuzun ziyneti Türk fabrikalarıdır.

5. Şiire göre yurdumuzun yükselmesi neye bağlıdır?
Yurdumuzun yükselmesi fabrikaların çoğalmasına bağlıdır

3. Etkinlik

1. sorum: Mersin’in neyi meşhurdur?
Cevabım: Mersin’in portakalı meşhurdur.

2. Sorum: Yazı müjdeleyen meyve hangisidir?
Cevabım: Kiraz, bizlere yazı müjdeler.

3. Sorum: Hangi illerde bez dokunur?
Cevabım: Kayseri ve Adana’da bez dokunur.

4. Sorum: Türk fabrikaları yurdumuzun neyidir?
Cevabım: Ziynetidir.

4. Etkinlik

Ülkemizde üretilen gıdaları ve sanayi ürünlerini sınıflayınız.

yerli-malı-haftasında

5. Etkinlik

Soru 1: Neriman Teyze, Burcu ve Ercan’› manava göndermiş. Anneleri 2 kilogram domates, 1 kilogram biber, 2 tane kavun ve 2 tane karpuz almalarını söylemiş. Neriman Teyze’nin verdi¤i siparişler kaç TL eder? Hesaplayınız

Domates 1 TL – 2 kilo aldığına göre 2×1= 2 TL yapar.
Biber 2 TL – 1 kilo aldığına göre 1×2= 2 TL yapar
Kavun 2 TL – 2 adet aldığına göre 2×2= 4 TL yapar
Karpuz 1 TL – 2 adet aldığına göre 2×1=2 TL yapar.

2+2+4+2: 10 Hepsi 10 TL yapmaktadır.

Soru 2:  Siz de resme bakarak bir alışveriş problemi yazınız ve alışveriş tutarını hesaplayınız.

Problem: İzzet manavdan 2 kilo domates, 5 adet kavun almış ve manava 30 TL vermiştir. Manav, İzzet’e ne kadar para üstü verecektir.
Çözüm: 2 kilo domates 2 TL yapar.
5 tane kavun 20 TL yapar.
Toplam 22 TL yapar. İzzet Manava 30 TL verdiğine göre 30-22= 8 TL para üstü verecektir.

Soru 3: 

Kabak 5 TL, 2 kilo aldığına göre 2×5=10 TL eder.
Biber 2 TL, 1 kilo aldığına göre 1×2=2 TL eder.
Toplam 12 TL yapar. Müşteri 50 TL verildiğine göre 50-12=38 TL para üstü verilmesi gerekiyor.



BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.